Telewizja bielsko.tv

  • 19 marca 2022
  • 20 marca 2022
  • wyświetleń: 2578

[WIDEO, FOTO] 1063 km na rowerze na pomoc uchodźcom z Ukrainy

W niedzielę przed południem trasą od Cieszyna przez Skoczów do Czechowic-Dziedzic - przejechał znany australijski kolarz Lachlan Morton, zawodnik drużyny EF Education-EasyPost należącej do dywizji UCI World Tour, który przemierzy 1063 km z Monachium do granicy polsko-ukraińskiej. Cel wyprawy: zebranie 50 tysięcy dolarów dla Ukraine Crisis Relief Fund.

1063 km na rowerze na pomoc uchodźcom z Ukrainy - 20.03.2022 · fot. Nadesłane przez czytelników portalu Bielskie Drogi / Łukasz, Adam, Rysiek, Patryk, Mateusz


- Po długiej, zimnej nocy wsparcie, jakie Lachlan otrzymał na polskich drogach, były niesamowite. Zaproponowano mu nawet posiłek i gorący prysznic, który z radością przyjął - czytamy na oficjalnym profilu teamu EF Education-EasyPost. Drużyna dodała, że do tej pory udało się zebrać aż 150 tysięcy dolarów na rzecz uchodźców z Ukrainy! W naszym regionie Australijczykowi towarzyszyła liczna grupa kolarzy-amatorów, a przy drogach wspierali go mieszkańcy regionu. Poniżej wideo, które pojawiło się na profilu kolarza na Instagramie oraz nagranie przygotowane przez portal vifi.pl na terenie powiatu cieszyńskiego.

1063 km na rowerze na pomoc uchodźcom z Ukrainy - 20.03.2022 · fot. Facebook / EF Pro Cycling


Przypomnijmy, Lachlan Morton wyruszył z Monachium w sobotę przed godziną 6.00 i przejedzie za jednym zamachem 1063 km, kierując się na północny wschód przez Czechy i Polskę w drodze do celu - przejścia granicznego Korczowa. Celem Lachlana jest zebranie 50 000 dolarów dla ukraińskich uchodźców. Trasę, którą kolarz przemierza na rowerze szosowym, można zobaczyć poniżej oraz tutaj - pod tym linkiem można także sprawdzać, w jakim miejscu znajduje się kolarz. W momencie pisania tego artykułu Lachlan Morton znajdował się w Tarnowie.

Znany kolarz przemierzy 1063 km. Przejedzie przez naszą gminę
1063 km na rowerze na pomoc uchodźcom z Ukrainy · fot. EF Pro Cycling


Znany kolarz przemierzy 1063 km. Przejedzie przez naszą gminę
1063 km na rowerze na pomoc uchodźcom z Ukrainy · fot. EF Pro Cycling


Decyzję o wyruszeniu w trasę Lachlan Morton podjął, gdy był w Hiszpanii, ścigając się na Gran Camiño. Jak informuje drużyna EF Education-EasyPost, kiedy Lachlan usłyszał wiadomość o inwazji Rosji na Ukrainę siedział ze swoim kolegą z drużyny Markiem Padun przy śniadaniu. Mark Padun pochodzi z Ukrainy, a jego przyjaciele i rodzina mieszkają teraz w strefie działań wojennych.

Loading...


Lachlan Morton w zawodowej karierze wygrał Tour of Utah, startował w Giro d'Italia i Vuelta a Espana oraz był drugi w zeszłorocznym wyścigu kolarskim Leadville Trail 100. Ten ultramaraton o długości 160 km prowadzi bezdrożami Gór Skalistych w stanie Kolorado. Jednak to charytatywna jazda Mortona przyniosła mu największy rozgłos.

Jak przypomina portal polsatsport.pl, zeszłego lata Lachlan Morton przejechał całą trasę Tour de France, wliczając setki kilometrów między etapami, kiedy zawodnicy byliby normalnie przewożeni przez autokary. Zrobił to całkowicie samodzielnie. Przejechał ponad 5,5 tys. km w 19 dni i zebrał ponad 600 tys. dolarów na zakup tysięcy rowerów dla World Bicycle Relief. To międzynarodowa organizacja non-profit z siedzibą w Chicago, która specjalizuje się w szeroko zakrojonych, kompleksowych programach dystrybucji rowerów, aby pomóc w walce z ubóstwem w krajach rozwijających się na całym świecie.

Lachlan Morton podczas wyprawy w 2021 roku trasą Tour de France
Lachlan Morton podczas wyprawy w 2021 roku trasą Tour de France · fot. EF Pro Cycling


Swoją cegiełkę do zbiórki na rzecz uchodźców z Ukrainy może dołożyć każdy z nas poprzez wpłaty na konto zbiórki, które dostępne jest tutaj. Pieniądze trafią do GlobalGiving’s Ukraine Crisis Relief Fund. Jak poinformowała drużyna EF Education-EasyPost, "aby kontynuować wysiłki Lachlana, EF Education First, Cannondale (producent rowerów) i Rapha (producent odzieży kolarskiej) połączyły się, aby przekazać 100 000 dolarów na fundusz pomocy".

mp / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Solidarni z Ukrainą

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj

Facebook