Telewizja bielsko.tv

  • 12 stycznia 2015
  • wyświetleń: 2179

Kontrola wykazała nieprawidłowości

Marszałek województwa śląskiego może podjąć decyzję ws. wstrzymania pracy spalarni przy Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej. Potwierdzeniem są wnioski kontroli Urzędu Marszałkowskiego. Jednoznacznie pokazują, że spalarnia jest wykorzystywana niezgodnie z prawem.

spalarnia
Dym unoszący się nad spalarnią · fot. Bielszczanie przeciw spalarni


Urząd Marszałkowski stwierdził m.in. że firma Eko-Top - dzierżawca spalarni od Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej - wprowadziła go w błąd podając nieprawdziwe dane co "może być przyczyną nieprawidłowości w eksploatacji instalacji, które mogą powodować zagrożenie dla środowiska oraz zdrowia i życia ludzi".

Ustalono też, że łamano zasadę bliskości, że stan instalacji "nie może być określony jako dobry", a zbieranie odpadów niebezpiecznych prowadzono bez wymaganych pozwoleń. Te i inne fakty wyszły na jaw dzięki działaniom społeczności "Bielszczanie przeciw spalarni". Atmosfera wśród mieszkańców jest gorąca. Są zorganizowani (zebrano już ponad 1000 podpisów za likwidacją spalarni), mają opracowaną strategię działań, które realizują. Dziś czekają na wiele odpowiedzi.

- Co zrobi Urząd Marszałkowski z wnioskami pokontrolnymi? Czy, jak dotąd, zamiecie problem pod dywan? Czy też w końcu okaże się organem występującym w obronie zatruwanych ludzi? Czy nareszcie ktoś zostanie pociągnięty do odpowiedzialności? Urzędnicy muszą zareagować na wnioski wynikające z kontroli, a mieszkańcy na pewno zareagują adekwatnie do tego - apelują przedstawiciele społeczności "Bielszczanie przeciw spalarni".

Wnioski z protokołu po kontroli przeprowadzonej przez Urząd Marszałkowski w spalarni przy Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej (Protokół z kontroli nr 118/2014):

Termin wykonania kontroli: 20.11-16.12.2014

1. Firma EKO-TOP wprowadziła Urząd Marszałkowski w błąd podając we "Wniosku na wytwarzanie odpadów" z VIII’2013 nieprawdziwe informacje dotyczące wydajności instalacji: wydajność roczna = 2400 Ton/rok i roczna wydajność godzinowa = 8000 h/rok. Firma EKO-TOP podała, że są to parametry zgodne z zezwoleniem dla Szpitala Wojewódzkiego. Tymczasem we wszystkich dokumentach projektowych instalacji z 1996 roku oraz w decyzjach wydanych dla Szpitala Wojewódzkiego wydajność roczna jest na poziomie 600 Ton/rok, a wydajność godzinowa na poziomie 4000 h/rok.

Urząd Marszałkowski stwierdził, że taka "zmiana w zakresie czasu pracy instalacji oraz ilości odpadów dopuszczonych do przetwarzania może być przyczyną nieprawidłowości w eksploatacji instalacji, które mogą powodować zagrożenie dla środowiska oraz zdrowia i życia ludzi." Zgoda na przetwarzanie 2400 Ton/rok odpadów i pracę 8000 h/rok nigdy nie powinna być wydana firmie EKO-TOP.

2. Złamana została zasada bliskości (art. 20 ustawy o odpadach z 14.12.2012)
W spalarni w Bielsku-Białej spalane były odpady min. z Oświęcimia, Chełmka, Chrzanowa, Libiąża, Trzebini, Żyrardowa i Opola. Okazuje się, że w Bielsku-Białej spalane są min. wszystkie szlamy i inne odpady powstałe w czasie oczyszczania gazów odlotowych ze spalarni EKO-TOP z Opola.
Od I-X 2014 roku w spalarni w Bielsku-Białej zostały spalone m.in.:
- części ciała i organy oraz pojemniki na krew (odpady niebezpieczne) - 15 ton
- niebezpieczne odpady zawierające drobnoustroje chorobotwórcze lub toksyczne, które mogą wywoływać choroby u ludzi i zwierząt - 857 ton

3. W trakcie kontroli Urząd Marszałkowski stwierdził, że stan instalacji nie może być określony jako dobry, jak podała firma EKO-TOP we "Wniosku na wytwarzanie odpadów" z VIII 2013. Nie została wykonana żadna ocena stanu technicznego instalacji po tak drastycznej zmianie przepustowości instalacji przez uprawnione do tego osoby.

4. W trakcie kontroli Urząd Marszałkowski stwierdził, że firma EKO-TOP na terenie spalarni w Bielsku-Białej prowadziła zbieranie odpadów niebezpiecznych bez wymaganych pozwoleń (były to odpady: części ciała i organy oraz pojemniki na krew, niebezpieczne odpady zawierające drobnoustroje chorobotwórcze lub toksyczne, które mogą wywoływać choroby u ludzi i zwierząt). Firma EKO-TOP ma zgodę nie tylko na spalanie odpadów, ale także na zbieranie (magazynowanie) w celu przekazania ich innym firmom do przetworzenia. Szpital takiej zgody wcześniej nie posiadał.

5. W trakcie kontroli Urząd Marszałkowski stwierdził, że magazyn chłodniczy zlokalizowany w spalarni i naczepa chłodnicza w których przechowywane są odpady nie spełniają wymogów zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 30 VII 2010 roku.

Dodatkowo:
Brak wyjaśnienia z Urzędu Marszałkowskiego zgody na pracę instalacji przez 4 lata bez filtra z węglem aktywnym mającym na celu usuwanie najbardziej szkodliwych związków tj. dioksyn i furanów. Filtr węglowy został odłączony od instalacji 22.06.2010 roku bez niczyjej zgody i bez konsultacji z Producentem instalacji. WIOŚ w trakcie kontroli 20.07.2011 wykrył ten fakt i nakazał Szpitalowi przywrócenie filtra. 10.01.2012 WIOŚ poinformował o tym fakcie Urząd Marszałkowski (pismo nr: DBIN.7023.220.2011.ST.MG), podając również, że w latach 2008-2011 nastąpiły przekroczenia standardów emisyjnych. Pomimo tego 09.05.2012 została wydana nowa decyzja dla Szpitala Wojewódzkiego (Decyzja nr 1106/OS/2012) legalizująca usunięcie filtra z węglem aktywnym. "Bielszczanie przeciw spalarni" dotąd nie otrzymali odpowiedzi z Urzędu Marszałkowskiego jakie były podstawy takiej decyzji.

Ariel Brończyk / bielsko.info

źródło: Bielszczanie przeciw spalarni

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Spalarnia, biogazownia, odpady" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Spalarnia, biogazownia, odpady

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Spalarnia, biogazownia, odpady" podaj

Facebook