bielsko.tv - bielska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja bielsko.tv

  • 8 lipca 2022
  • 10 lipca 2022
  • wyświetleń: 17197

25 lat od "powodzi tysiąclecia". Archiwalne wideo z Bielska-Białej

W tym roku mija 25 lat od pamiętnej "powodzi tysiąclecia". Żywioł spowodował w całej Polsce ogromne straty. Choć szczęśliwie nasze miasto nie ucierpiało tak bardzo, to jednak w pamięci wielu osób wciąż żywe są wspomnienia tamtych dni i walka z wielką wodą.Deszcz intensywnie padający w dniach 3-10 lipca 1997 roku w Polsce, Czechach i Austrii spowodował gwałtowne wezbranie potoków i rzek. Tragiczny bilans pamiętnej "powodzi tysiąclecia" przedstawia się następująco: 56 ofiar śmiertelnych, 40 tys. mieszkańców bez dachu nad głową. Ponadto straty materialne szacowane na około 12 mld złotych. Powódź zniszczyła lub uszkodziła w Polsce 680 tys. mieszkań, 4000 mostów, 14,4 tys. km dróg, 2 tys. km torów kolejowych, 613 km wałów przeciwpowodziowych i ponad 665 ha ziemi.

Prezentowany przez nas film powstał 8 lipca 1997 roku w Bielsku-Białej. Był kręcony w centrum miasta (głównie na ulicach Partyzantów i Leszczyńskiej) oraz w Straconce (okolice kościoła). Uwiecznione zostały na nim zalane ulice, wysoki poziom wody w rzekach, a także próby ratowania dobytku przez bielszczan.

Oglądając ten archiwalny film pozostaje mieć nadzieję, że podobna historia nigdy więcej już nas nie spotka.

ar / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Facebook