Telewizja bielsko.tv

  • 10 sierpnia 2021
  • 23 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 11605

[WIDEO] Protest przeciwników budowy spalarni. Zablokowali rondo

"Akcja edukacja - spalarniowe korki - blokada" - taka nazwę miało wydarzenie, które w czwartek 19 sierpnia zostało zorganizowane przez inicjatywę "STOP spalarni śmieci w Bielsku-Białej". Przeciwnicy budowy spalarni na kilkadziesiąt minut zablokowali przejazd przez rondo u zbiegu ulic Międzyrzeckiej, Strażackiej i Sobieskiego, a także przejście dla pieszych przez ulicę Relaksową.W pikiecie wzięło udział kilkadziesiąt osób. Organizatorzy protestu chcieli zwrócić uwagę, że spalarnia nie tylko wpłynie na jakość powietrza, ale także zwiększy ruch samochodów w Bielsku-Białej.

- Nie trzeba być ekspertem, żeby sobie wyobrazić, że 100 tysięcy ton śmieci i 30 tysięcy ton żużlu nie spadnie z nieba, tylko przejedzie tymi drogami, wiec wpłynie to na ruch miejski. My dziś symboliczne chcemy pokazać jak bardzo - mówi Magdalena Madzia z inicjatywy "STOP spalarni śmieci w Bielsku-Białej".

Przeciwnicy spalarni podkreślają, że jak dotąd nie zorganizowano rzetelnych konsultacji społecznych. Zwracają uwagę, że "dialogiem nie można nazwać panelów organizowanych przez Urząd Miejski, w których biorą udział głównie przedstawiciele branży prospalarniowej".

- Zapraszaliśmy pana prezydenta Klimaszewskiego wiele razy do Wapienicy. Złożyliśmy nawet symboliczne zaproszenie, podpisane przez wielu mieszkańców podczas jednego z protestów. Pan prezydent odpowiedział nam, że spotyka się z mieszkańcami w warzywniaku, jak robi zakupy i wtedy rozmawia o spalarni. Dla nas to uwłaczająca odpowiedź. To jest tak, jakby lekceważył mieszkańców i potrzebę przeprowadzenia rzetelnych konsultacji społecznych - dodaje Magdalena Madzia.

Wielu kierowców ze zrozumieniem podeszło do postawy przeciwników budowy spalarni. Manifestanci co jakiś czas przepuszczali samochody oraz autobusy MZK. Pikietę zabezpieczało kilkunastu policjantów i funkcjonariuszy straży miejskiej.

Zapis relacji na żywo:

Loading...

Ariel Brończyk, mp / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Spalarnia, biogazownia, odpady" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Spalarnia, biogazownia, odpady

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Spalarnia, biogazownia, odpady" podaj

Facebook