Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.tv - bielska telewizja internetowa Logo bielsko.tv

Wideo

  • 30 grudnia 2020
  • wyświetleń: 334

Czy ogrzewanie elektryczne się opłaca?

Materiał partnera:

Inwestorzy budujący własny dom stają przed wieloma ważnymi decyzjami, które będą miały istotny wpływ na to, jak duży stopień komfortu zapewni im budynek oraz jaką część budżetu pochłoną różnego rodzaju opłaty. Opłacalność ogrzewania na prąd jest tematem często powracającym podczas planowania inwestycji budowlanych.

Czy ogrzewanie elektryczne się opłaca?


W internecie można co prawda znaleźć wyjątkowo dużo informacji na ten temat, jednak spora część z nich jest w najlepszym razie słabej jakości, a w najgorszym po prostu wprowadza w błąd. W obliczaniu opłacalności ogrzewania na prąd należy przyjąć wiele zmiennych, aby móc obiektywnie oszacować, czy warto inwestować w takie rozwiązanie.

Popularnym mitem panującym w sieci jest ten, że elektryczne ogrzewanie właściwie się nie opłaca i jest najdroższym możliwym wariantem. Warto się więc przyjrzeć temu stwierdzeniu, aby zastanowić się dlaczego takie przekonanie występuje wśród inwestorów, ale także i fachowców. Jak to zwykle bywa, na każdą sprawę można spojrzeć z różnych punktów widzenia.

Opłacalność ogrzewania na prądPrzede wszystkim nie powinno sie jednoznacznie oceniać ogrzewania elektrycznego jako całości - zwrócić należy uwagę, że tym, co pochłania największe ilości energii, a więc generuje duże koszty, są same urządzenia grzewcze. W przypadku kiedy w domu stosowane są produkty stare, nienajlepszych marek, a do tego nie posiadające najnowszych, ekologicznych rozwiązań, nie ma się co dziwić, że rachunki za prąd są kolosalne.

Kiedy więc inwestor zadaje sobie pytanie, czy ogrzewanie elektryczne się opłaca, musi zastanowić się nad całym system, jaki planuje zainstalować w swoim domu. Naturalnie należy zainwestować całkiem sporą kwotę w instalację, jednak jej umiejętne użytkowanie z pewnością przyczyni się do optymalizacji wydatków. Zwłaszcza, że większość dostawców oferuje rozliczanie w tzw. strefach - do tego ogrzewanie elektryczne można bezproblemowo włączyć i wyłączyć w dowolnym momencie. Zupełnie inaczej sprawa się ma np. z piecami, które wymagają większego angażu ze strony domowników.

Elektryczne ogrzewanie podłogi - opłacalnośćWprowadzenie dwustrefowości sprawiło, że warto poświęcić trochę czasu na zrozumienie technologii ogrzewania elektrycznego, aby lepiej gospodarować domowym budżetem. W przypadku zastosowania wysokiej jakości komponentów, ciepło może być akumulowane w trakcie trwania strefy drugiej (tańszej), a oddawane w momencie, kiedy obowiązuje pierwsza strefa. Powoduje to, że faktyczne opłaty będą naliczanie po niższej taryfie, a dom będzie ogrzewany wtedy, gdy wystąpi zapotrzebowanie.

Kiedy bierze się pod uwagę elektryczne ogrzewanie podłogi opłacalność warto rozpatrzeć pod wieloma względami. Po pierwsze jest to rozwiązanie niezwykle estetyczne, zwłaszcza jeśli w pomieszczeniach nie ma za bardzo miejsca na grzejniki. Po drugie, taki rodzaj ogrzewania przez promieniowanie jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla człowieka i odbierany jako naturalny. Co ciekawe użytkownicy ogrzewania podłogowego twierdzą, że przy takim systemie utrzymują w pomieszczeniach niższą temperaturę niż w przypadku korzystania z grzejników i nie czują jakiegokolwiek spadku komfortu.

Facebook