Na szczęście woda w Białej i pozostałych rzekach powiatu bielskiego opada. Dzięki strażakom - zarówno zawodowcom, jak i ochotnikom, rozmiary strat nie są duże.
Przez kila dni na bieżąco relacjonowaliśmy kryzysową sytuację na Podbeskidziu. Dziękujemy wszystkim internautom za nadsyłane do nas materiały i informacje.
Zapis relacji na żywo:
17.05, godz. 20:00
Dzięki strażakom udało się uniknąć większych szkód w mieście i powiecie bielskim. Serwis Bielsko112 przygotował film, który podsumowuje akcje straży pożarnej w Bielsku-Białej.
17.05, godz. 14:00
Nadal na terenie powiatu bielskiego występują ciągłe, umiarkowane o zmiennym natężeniu opady deszczu. Na wszystkich rzekach odnotowano obniżenie poziomów wód - średnio od 0,5 do 1 metra.
Wszystkie służby ratownicze prowadzą na bieżąco niezbędne działania w terenie, w godzinach rannych dokonano przeglądu wszystkich rzek na terenie powiatu bielskiego. Jednostki OSP i PSP prowadzą działania związane z pompowaniem podtopionych piwnic oraz udrażniają lokalne cieki i przepusty.
Jak informuje naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego bielskiego Starostwa Powiatowego Aleksander Radkowski przewiduje się stabilizację ogólnej sytuacji, a także na bieżąco prowadzone jest monitorowanie miejsc zagrożonych.
17.05, godz. 08:20
W ciągu minionej doby w Bielsku-Białej strażacy odnotowali 76 interwencji związanych z intensywnymi opadami deszczu. W powiecie bielskim odnotowano 87 interwencji.
17.05, godz. 08:00
Stan Białej jest już wyraźnie niższy. Poziom rzeki na stacji wodowskazowej Czechowice-Bestwina o godzinie 5 rano wynosił 196 cm. Jeśli malejąca tendencja się utrzyma, to jeszcze przed południem woda obniży się poniżej poziomu ostrzegawczego. Najwyższy poziom wody na stacji wodowskazowej Czechowice-Bestwina podczas ostatnich dni wyniósł 310 cm.
Poziom Białej na stacji wodowskazowej"Czechowice-Bestwina" · fot. monitor.pogodynka.pl
17.05, godz. 07:30
Prognozowana sytuacja meteorologiczna na sobotę: w dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, po południu burze, w których prognozowana suma opadów wyniesie do 45 mm. Lokalnie burze z gradem. Temperatura maksymalna od 17°C do 19°C, na szczytach Beskidów od 7°C do 9°C. Wiatr umiarkowany, północno-wschodni. W czasie burz wiatr porywisty, w porywach do 70 km/h, z kierunków zmieniających się.
16.05, godz. 19:00
Wygląda na to, że sytuacja powoli się uspokaja. Poziom rzeki Białej w centrum miasta spadł o kilkadziesiąt centymetrów. Choć deszcz będzie jeszcze padał, to opady te będą słabe.
16.05, godz. 16:00
Od godziny siódmej rano strażacy interweniowali już ponad 80 razy. Większość zdarzeń dotyczyła udrażniania przepustów drogowych, wypompowywania wody z zalanych budynków użyteczności publicznej oraz budynków mieszkalnych, a także układania worków z piaskiem .
O godzinie 7.30 na samochód osobowy zaparkowany przy ulicy Grunwaldzkiej w Bielsku-Białej spadł konar drzewa. Nikt nie ucierpiał w wyniku tego zdarzenia.
Konar drzewa spadł na zaparkowany samochód · fot. PSP Bielsko-Biała
16.05, godz. 15:30
Zazwyczaj spokojne i niegroźne cieki i rowy melioracyjne podczas ulew przeradzają się w rwące potoki. Niebezpieczna sytuacja nagminnie powtarza się w rejonie ulicy Sobieskiego, gdzie potok podmywa posesje prywatną.
- Walczymy o uregulowanie tego miejsca od kilku dobrych lat. Niestety inwestycję blokują ekolodzy, którzy nie chcą dopuścić do wycinki kilku drzew - mówiła nam pani Barbara Sikora.
Strażacy zabezpieczyli tymczasowo teren posesji workami z piaskiem.
Zagrożony budynek przy ul. Słowackiego - 16.05.2014, godz. 11:00 · fot. bielsko.info
16.05, godz. 13:30
Najczęściej strażacy są wzywani do wypompowywania wody z zalanych piwnic. Jedna z dzisiejszych akcji miała miejsce w piwnicy budynku przy ul. Michałowicza 12. W działaniach brał udział jeden zastęp OSP Komorowice Śląskie.
Pompowanie wody z piwnicy - 16.05.2014, godz. 10:30 · fot. bielsko.info
16.05, godz. 12:20
Rzeka Biała nieopodal Urzędu Miejskiego przekroczyła już ostatnią czerwoną kreskę, która oznacza punkt alarmowy. Wideo zostało nagrane w piątek przed południem.
16.05, godz. 12:00
Informacja od naszego czytelnika: Woda wdarła się do przejścia podziemnego pod aleją Generała Andersa na os. Karpackim. Czekamy na przyjazd strażaków.
Zalane przejście pod al. Andersa · fot. Bielsko 112
16.05, godz. 11:00
Konar drzewa zagrażał konstrukcji kładki na Białej między ulica Grażyńskiego a ulicą Komorowicką. Dyżurny Miejskiego Stanowiska Kierowania zadysponował na to miejsce dwa zastępy OSP Komorowice Śląskie. Ochotnicy za pomocą bosaków wyciągnęli część drzewa. Pozostały fragment odpłynął z nurtem rzeki.
Starosta Andrzej Płonka ogłosił od godziny 9.00 alarm przeciwpowodziowy dla całego powiatu bielskiego.
16.05, godz. 08:40
W ciągu minionej doby bielska straż pożarna odnotowała 93 interwencje, w działaniach wzięło udział 39 strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz 200 druhów OSP. Wśród prowadzonych działań najwięcej zdarzeń dotyczyło udrażniania przepustów - 58 interwencji, wypompowywania wody z zalanych budynków mieszkalnych - 26 interwencji, kontroli wałów przeciwpowodziowych - 10 zdarzeń.
Dzisiaj od 6 rano strażacy z państwowej i wojskowej straży pożarnej zabezpieczali basen przy ulicy Startowej w Bielsku-Białej. W niektórych gminach powiatu bielskiego, gdzie interwencji związanych z intensywnymi opadami jest najwięcej zawiązują się sztaby powodziowe.
16.05, godz. 08:20
Prognozowana sytuacja meteorologiczna na piątek: W dzień zachmurzenie całkowite z opadami deszczu. Okresami opady o natężeniu umiarkowanym. W południowej połowie województwa prognozowana suma opadów od 10mm do 15mm, miejscami do 20mm, w północnej połowie województwa miejscami do 15mm. Temperatura maksymalna od 11°C do 14°C, na szczytach Beskidów od 4°C do 6°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, północno-wschodni.
16.05, godz. 07:50
W rzece Białej coraz więcej wody. Punkt pomiaru nieopodal tzw. krzywego mostka obok Urzędu Miejskiego wskazuje, iż rzeka w tym miejscu przekroczyła już punkt alarmowy!
- Cały czas obserwujemy sytuację. Przed południem spotkamy się ze strażakami. W tej chwili są zalane przejścia podziemne, częściowo nie działa sygnalizacja świetlna, bo są zalane kanały. Niestety musimy to przetrwać - powiedział nam przed godziną ósmą naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Mikołaj Jakimowicz.
Rzeka Biała - 16.05.2014, godz. 6:30-7:00 · fot. bielsko.info
16.05, godz. 00:55
Opady na Podbeskidziu spowodowały, że poziom rzeki Białej gwałtownie wzrósł. Nagranie zostało zrealizowane w piątek kilka minut po północy nieopodal Sfery i Mostu Włókniarzy.
15.05, godz. 23:50
Rzeka Biała w stolicy Podbeskidzia przekroczyła stan ostrzegawczy.
15.05, godz. 23:00
Opad deszczu nieco zelżał - niestety tylko na moment. Według serwisu radareu.cz nad rejon Podbeskidzia nadchodzą kolejne deszczowe chmury. Prognozowana wysokość opadów 40 mm.
Opady deszczu w południowej Polsce w czwartek o godzinie 22:45 · fot. radareu.cz
15.05, godz. 22:40
Komunikat z Urzędu Gminy w Czechowicach-Dziedzicach: Z uwagi na trwające obecnie ciągle opady deszczu, przekroczenie stanu ostrzegawczego na Iłownicy oraz zbliżającego się poziomu wody na Białej do stanu alarmowego (3 cm) proszę o zachowanie szczególnej czujności.
15.05, godz. 20:35
Zarówno Państwowa Straż Pożarna w Bielsku-Białej, jak i ochotnicze jednostki z całego powiatu bielskiego mają pracowity wieczór. Strażacy najczęściej wyjeżdżają do udrożniania przepustów drogowych. Jeden z przepustów wylał na ulicę Żyzną na os. Karpackim.
- Od lat sygnalizujemy ten problem, gdy mocniej pada zawsze woda wylewa na drogę - mówił nam na gorąco jeden z mieszkańców, który poinformował nas o zdarzeniu.
Niestety sprawdziły się prognozy synoptyków. Od popołudnia pada intensywnie. Wiele studzienek kanalizacji deszczowej na terenie naszego miasta jest niedrożnych. Kierowców apelujemy o ostrożną jazdę, gdyż na niektórych ulicach zalegają olbrzymie kałuże.
Stan rzeki Białej nieznacznie wzrósł. Przykrywa już białą kreskę sygnalizacyjną nieopodal krzywego mostku na Białej.
Rzeka Biała - 15.05.2014, godz. 19:00 · fot. bielsko.info
15.05, godz. 15:15
- Sytuacja się w tej chwili stabilizuje. Woda w rzece opada, strażacy praktycznie nie wyjeżdżają do akcji. Były tylko dwie interwencje związane z pompowaniem zalanych pomieszczeń domowych i przejścia podziemnego w rejonie os. Karpackiego. Chyba najgorsze mamy za sobą - powiedział w rozmowie z portalem bielsko.info naczelnik Wydział Zarządzania Kryzysowego, Mikołaj Jakimowicz.
Niemniej gmina jest gotowa na najgorszy scenariusz. W rozmowie z naszym portalem naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego powiedział, że w odwodzie przygotowane jest 50 ton piasku w workach. Wszystkie służby są również postawione w stan gotowości.
15.05, godz. 14.10
Starosta Bielski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na terenie całego powiatu bielskiego. Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje od dnia 15 maja od godziny 14.00 do odwołania.
15.05, godz. 13.30
Chwilowa przerwa w opadach deszczu. Niestety nie potrawa ona zbyt długo. Według serwisu meteorologicznego radareu.cz, dzięki któremu można na bieżąco śledzić aktualne rozmieszczenie chmur deszczowych w Europie, za kilka godzin nad rejon Podbeskidzia nadejdzie od wschodu spory front atmosferyczny.
Kolor niebieski oznacza niewielkie opady, zielony opady umiarkowane, natomiast żółty, pomarańczowy i czerwony silne opady.
Opady deszczu w południowej Polsce w czwartek o godzinie 13.30 · fot. radareu.cz
15.05, godz. 12.30
Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie przygotowało najnowsze ostrzeżenie dla mieszkańców Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Według synoptyków przez najbliższe 18 godzin prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów 50 mm do 70 mm, miejscami do 100 mm. Największe natężenie opadów spodziewane jest w pierwszej połowie czwartkowej nocy.
15.05, godz. 12.00
Zdjęcie koryta zostało wykonane na wysokości bramy Fiata przy ulicy Grażyńskiego. Jak widać na razie nie ma powodów do obaw.
Rzeka Biała · fot. bielsko.info
15.05, godz. 10.00
W związku z przekroczeniem na rzece Białej w Czechowicach-Dziedzicach stanu ostrzegawczego wody, burmistrz Marian Błachut ogłosił w czwartek rano pogotowie przeciwpowodziowe dla gminy Czechowice-Dziedzice.
15.05, godz. 09.00
W ciągu minionej doby odnotowano 10 interwencji związanych z intensywnymi opadami deszczu. Dotyczyły one głównie udrożniania przepustów drogowych na trenie miasta Bielsko-Biała, gminy Jasienica oraz w miejscowościach: Bystra, Bujaków oraz Szczyrk. Ponadto strażacy wypompowywali wodę z zalanych piwnic budynków jednorodzinnych w Bielsku-Białej przy ulicy Groniczek oraz Dębowiec, a także w Bujakowie.
14.05, godz. 21.00
W czasie kontroli poziomu wody na rzece w miejscowości Iłownica stwierdzono, że część wału przeciwpowodziowego jest uszkodzona. Uszkodzenie polegało na osuwaniu i podmywaniu ziemi na odcinku około 20 metrów. W uzgodnieniu z Wójtem gminy Jasienica przystąpiono do zabezpieczenia uszkodzonego odcinka wału.
Naprawy dokonano za pomocą drewnianych słupów wbijanych wzdłuż brzegu rzeki, a następnie przeplataniu pomiędzy nimi gałęzi brzozy. Umocnienie miało na celu zabezpieczenie brzegu przed dalszym wymywaniem przez wodę i osuwaniu ziemi. Całość utworzonych zabezpieczeń wzmocniona została stalowym drutem i workami z piaskiem. Do zabezpieczenia wału użyto około 400 sztuk worków z piaskiem.
14.05, godz. 14.00
Prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult wprowadził na terenie miasta Bielska-Białej pogotowie przeciwpowodziowe.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.