
Telewizja bielsko.tv
- 10 czerwca 2013
- wyświetleń: 7665
Malarstwo Leona Tarasewicza
Za nami:
Od 3 maja Galeria Bielska BWA zaprasza na wystawę Leona Tarasewicza. Wystawa potrwa do 13 czerwca.
.jpg)

Cała przestrzeń dużej sali wystawowej Galerii Bielskiej BWA została zaanektowana przez imponującą realizację malarską. Jej autorem jest Leon Tarasewicz - jeden z najwybitniejszych współczesnych artystów polskich o międzynarodowej renomie, wciąż odkrywający nowe oblicza malarstwa. Dzieło stworzył specjalnie dla Galerii Bielskiej BWA.
Podczas otwarcia wystawy widzowie stąpali po wielkim, zajmującym 250 m kw podłogi "obrazie". Finał wystawy "Powrót do bieli", będzie miał miejsce w czwartek, 13 czerwca - podczas którego artysta zamaluje na biało swoje dzieło.
Tarasewicz słynie z wielkich realizacji malarskich i instalacji przestrzennych, prezentowanych na głośnych wystawach w kraju i za granicą oraz w przestrzeni publicznej. Ostatnio były to m.in.: realizacja malarska na ścianie sali wystawowej w prestiżowym Martin-Gropius Bau w Berlinie podczas spektakularnej wystawy pt. "Obok. Polska - Niemcy. 1000 lat historii w sztuce" czy też zaprojektowany przez malarza olbrzymi dywan w kolorach nieba, rozłożony na schodach Zachęty Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie na wystawie "Splendor tkaniny" (wystawa trwa do 19 maja br.). Stworzył także abstrakcyjną instalację świetlną w Złotych Wrotach Miasta Kijowa (Muzeum Świętej Zofii, Kijów 2010).
Jest twórcą uznanym, o wielkim dorobku artystycznym. Reprezentował Polskę na 49. Biennale Sztuki w Wenecji w 2001 roku. W 2003 roku wielki rozgłos zyskała jego realizacja w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, kiedy to wybudował skomplikowaną konstrukcję, którą wraz z podłogą pokrył masą z intensywnie zabarwionego cementu, nadając pojęciu "obraz" nowy sens.
Leon Tarasewicz urodził się w 1957 roku w Stacji Waliły na Białostocczyźnie. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1984). W macierzystej uczelni prowadzi Pracownię Przestrzeni Malarskiej na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii; od 2011 roku profesor zwyczajny. Mieszka w Waliłach pod Gródkiem.
Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody im. Jana Cybisa (1998), Nagrody Fundacji Zofii i Jerzego Nowosielskich, Paszportu "Polityki" (2000), Wielkiej Nagrody Fundacji Kultury (2007), a ostatnio Nagrody Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuk wizualnych (2012).
Artysta podkreśla swoje białoruskie korzenie. Znany jest również z pasji pozaartystycznej - jest miłośnikiem ptactwa i hodowcą m.in. kur ozdobnych.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.