Telewizja bielsko.tv

  • 11 czerwca 2024
  • wyświetleń: 80

W jakie akcesoria warto wyposażyć destylator?

Materiał partnera:

Destylatory służą do produkcji wysokoprocentowego alkoholu. Efekt końcowy zależy nie tylko od zastosowanego surowca, ale także od konstrukcji destylatora, a cały proces można jeszcze bardziej usprawnić montując do aparatury dodatkowe akcesoria. Co się do takiej produkcji najbardziej przyda?

owoce


PapugaPapugi pasują zarówno do kolumn rektyfikacyjnych, jak i destylatorów typu pot-still. W przypadku kolumny, np. z oferty dobrydestylator.pl/kolumna-aabratek-fi-54, papugę montuje się bezpośrednio do zaworka LM, natomiast w pot-stillach papuga łączy się z końcówką chłodnicy. Papuga montowana do zaworku LM jest wyposażona w chłodniczkę, dzięki której destylat uzyskuje temperaturę pokojową, co ułatwia pomiary alkoholomierzem.

Papuga jest bardzo praktycznym dodatkiem, ponieważ na bieżąco pokazuje, jaka jest moc odbieranego alkoholu, co ułatwia destylację - zwłaszcza nastawów zbożowych i owocowych. Więcej o działaniu takich akcesoriów: dobrydestylator.pl.

Precyzyjny termometr cyfrowyPodczas destylacji należy przez cały czas kontrolować temperaturę, jaka panuje w destylatorze. Taki pomiar zapewnia specjalistyczny termometr z sondami, który instaluje się w krytycznych dla procesu punktach destylatora. W przypadku kolumn rektyfikacyjnych niezbędne sondy powinny być umieszczone na dole kolumny (na wysokości 25-35 cm od dołu kolumny), oraz glowicy destylatora. Pomocny jest także pomiat w kotle, oraz pomiar temperatury wody chłodzącej destylator. W PotStilach, wystarczy pomiar w kotle oraz w głowicy potstila. Dodatkowo, precyzyjne pomiary temperatury są szczególnie istotne przy wytwarzaniu czystego spirytusu - dla destylacji trunków smakowych nie ma to aż tak dużego znaczenia.

Termometr może mieć funkcję alarmu - informuje on o tym, że doszło do przekroczenia maksymalnej albo minimalnej ustalonej temperatury. Zakres temperatur ustawia się samodzielnie, na panelu konfiguracyjnym.

Regulator mocyBez możliwości regulacji mocy grzałke, aparatura do destylacji grzeje pełną mocą jednej, dwóch lub trzech grzałek (zależnie od ilości posiadanych grzałek), więc użytkownik ma nad tym parametrem bardzo ograniczoną kontrolę. Można to zmienić wyposażając destylator w regulator mocy, który pozwala ustawić dowolną moc grzewczą. W ten sposób łatwiej kontrolować przebieg destylacji oraz pracę grzałki.

Wydłużenie kolumnyWysokość kolumny rektyfikacyjnej wpływa na jakość destylatu - im jest ona większa, tym czystszy będzie produkowany alkohol. Stosując wydłużenie kolumny można ją zwiększyć o nawet 40 cm, ale trzeba też dodatkowo zadbać o wypełnienie pryzmatyczne - u dobrych producentów wypełnienie jest zwykle w cenie wydłużenia kolumny.

Powiększenie aromatyzatoraAromatyzator jest niezbędny przy produkcji niektórych tradycyjnych alkoholi smakowych (np. ginu). Umieszcza się w nim np. zioła albo skórki owoców, i jeśli alkohol ma być naprawdę aromatyczny, przyda się powiększony aromatyzator, do którego można wrzucić więcej zapachowych i smakowych dodatków.

Facebook