Telewizja bielsko.tv

  • 24 lipca 2023
  • wyświetleń: 3606

[WIDEO, FOTO] Będzie nowy węzeł drogowy na S-52. Podpisano ważny dokument

Powstanie zjazd z drogi ekspresowej S-52 w rejonie Świętoszówki i Grodźca. W poniedziałek 24 lipca podpisany został "Program inwestycji dla budowy zjazdu z drogi ekspresowej S-52" - tzw. skierowanie do realizacji.

Będzie nowy węzeł drogowy na S-52. Zjazd do Świętoszówki i Grodźca!
Będzie nowy węzeł drogowy na S-52. Zjazd do Świętoszówki i Grodźca! · fot. Piotr Kołodziej


Zjazd z drogi ekspresowej S-52 to kolejna ważna rządowa inwestycja drogowa w powiecie bielskim. Nowy węzeł drogowy zapewni komunikację obu stron drogi ekspresowej z Bielska-Białej do Cieszyna. Inwestycja będzie służyć nie tylko podróżującym, ale także w dużym stopniu mieszkańcom gminy Jasienica. Ponadto pozwoli odciążyć drogi lokalne, które nie są przystosowane do takiego natężenia ruchu, jaki jest tam obecnie.

- To bardzo ważny dzień z perspektywy mieszkańców całego Śląska Cieszyńskiego - mówił podczas konferencji prasowej minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda. - Ta inwestycja będzie służyła wszystkim kierującym, którzy jadą w kierunku Cieszyna, ale przede wszystkim mieszkańcom całej gminy Jasienica - dodał członek rządu.- Nowy zjazd z drogi ekspresowej S-52 spowoduje lepszą komunikację, zwiększenie bezpieczeństwa, ponieważ kierowcy już nie będą musieli podejmować wyzwania podróżowania "starą drogą" - będą mogli zjeżdżać z nowoczesnej drogi ekspresowej bezpośrednio do ich gminy. Będzie to również skutkować możliwościami wspierania gminy przez nowe inwestycje, przez nowe możliwości i projekty. Dla nas - jako parlamentarzystów tego regionu - to było wielkie wyzwanie, aby udało się dojść do pewnego kompromisowego rozwiązania - dodał minister Puda.

Jak stwierdził wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed, "to rozwiązanie, na które czekano od wielu lat, pozwoli uwolnić węzeł w Jasienicy, ale też węzeł w Skoczowie". - To ułatwi w znaczny sposób poruszanie się mieszkańcom naszej ziemi i wszystkim przedsiębiorcom, którzy tu funkcjonują. Jest zjazd w stronę Bielska-Białem, ale brakowało nam "drugiej nogi", czyli zjazdu w kierunku Cieszyna. Gmina Jasienica rozwija się bardzo mocno i to rozwiązanie będzie w tym pomagało, ale także powiatowi bielskiemu i cieszyńskiemu - stwierdził.

Konferencja rasowa dotycząca budowy nowego węzła na drodze ekspresowej S-52 - 24.07.2023 · fot. Piotr Kołodziej / bielsko.info


Nowy węzeł ma powstać "jak najszybciej". - Dokonamy szczególnych starań, aby ta inwestycja została zrealizowania zgodnie z harmonogramem. Dołożymy wszelkich starań, aby została wykonana w jak najszybszym terminie - powiedział Marek Niełacny, p.o. dyrektora oddziału GDDKiA w Katowicach.

W ramach zadania wykonany zostanie wjazd i zjazd z północnej jezdni drogi ekspresowej, w miejscu istniejącego przejazdu nad drogą ekspresową. Nowa inwestycja, wraz z istniejącym wjazdem i zjazdem z jezdni południowej w Świętoszówce, umożliwi pełną obsługę wszystkich kierunków jazdy.Uzgodnienie Programu inwestycji umożliwi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przestąpienie do prac projektowych. Roboty budowlane zostały zaplanowane na lata 2026-2027. Prace mające na celu lepsze skomunikowanie drogi ekspresowej S-52 z terenami przyległymi zostaną sfinansowane z budżetu państwa.

mp, sid / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook