Telewizja bielsko.tv

  • 31 marca 2023
  • wyświetleń: 2190

Masz kryzys? Tutaj znajdziesz pomoc 24 godziny na dobę

Podbeskidzki Ośrodek Interwencji Kryzysowej sprawdza się w trudnych sytuacjach. To miejsce, do którego trafiają osoby z różnymi problemami. POIK udziela pomocy 24 godziny na dobę.

POIK pomoże Ukraińcom. Poszukuje wolontariuszy tłumaczy
Masz kryzys? Tutaj znajdziesz pomoc 24 godziny na dobę · fot. Powiat bielski


To placówka specjalistycznej pracy psychologicznej i socjalnej, do której trafiają osoby znajdujące się w stanie kryzysu. Świadczy natychmiastową, całodobową i bezpłatną pomoc psychologiczną, psychoterapeutyczną, socjalną i bytową dla osób z problemami. Swoją pomocą obejmuje mieszkańców Bielska- Białej oraz powiatu bielskiego.

O tym, jak bardzo to miejsce jest potrzebne, świadczy statystyka. W 2022 roku pracownicy tej instytucji uczestniczyli w 6.627 interwencjach. Z pomocy placówki skorzystało 2.166 osób. W hostelu przebywało 77 osób przez 3.403 osobodni.

W POIK-u całodobowa pomoc udzielana jest przez psychoterapeutów, psychologów, pedagogów, socjologa, terapeutę, pracownika socjalnego oraz prawników.

- Celem pomocy świadczonej przez ośrodek jest zapobieganie powstaniu lub pogłębianiu skutków trudnych sytuacji życiowych, w postaci indywidualnych i rodzinnych kryzysów. Ośrodek udziela poradnictwa socjalnego, prawnego, psychologicznego, indywidualnego i rodzinnego. Prowadzi krótkotrwałą psychoterapię indywidualną bądź rodzinną w sytuacjach kryzysowych i skrajnie urazowych, takich jak: katastrofa, nagła śmierć, żałoba, gwałt, przemoc w rodzinie, próby samobójcze, klęski żywiołowe itp. Ośrodek zapewnia pomoc w sytuacjach uzasadnionych zagrożeniem zdrowia, życia i bezpieczeństwa lub dobrem procesu pomocy, w postaci całodobowego pobytu na terenie 22-miejscowego hostelu placówki. Taki pobyt może trwać do trzech miesięcy. Ze względu na zakres świadczonych usług ośrodek ma charakter ambulatoryjno-stacjonarny - informuje dyrektor Podbeskidzkiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej Małgorzata Malinowska.

Podbeskidzki Ośrodek Interwencji Kryzysowej w 2022 roku udzielał pomocy w swojej siedzibie oraz - jeśli wymagała tego sytuacja - w miejscu pobytu osoby korzystającej z pomocy, a także telefonicznie z użyciem dwóch linii telefonicznych, poprzez komunikatory internetowe - Skype i Messenger, a w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia poprzez oferowanie schronienia w 22-osobowym hostelu.

Pracownicy placówki obsługują także telefon dla osób niesłyszących i niedosłyszących, udzielając pomocy poprzez kontakt SMS-owy. W ośrodku funkcjonują też całodobowe telefony: Niebieska Linia przeznaczona do kontaktu z osobami z problemem przemocy oraz telefon dla osób potrzebujących pomocy i wsparcia w związku z wojną w Ukrainie (od godziny 17.00 do 20.00 obsługiwany w języku ukraińskim).

Specjaliści POIK-u pracują również z osobami odczuwającymi psychiczne skutki pandemii oraz wojny w Ukrainie. Szczególnie trudne interwencje przeprowadzane są z dziećmi i młodzieżą.

Podbeskidzki Ośrodek Interwencji Kryzysowej znajduje się przy ul. Pięknej 2 w Bielsku-Białej.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Podbeskidzie Bielsko-Biała" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Podbeskidzie Bielsko-Biała

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Podbeskidzie Bielsko-Biała" podaj

Facebook