bielsko.tv - bielska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja bielsko.tv

  • 16 grudnia 2022
  • 18 grudnia 2022
  • wyświetleń: 1949

[WIDEO] Bielscy przemysłowcy na przestrzeni wieków. Wywiad

Bielsko-Biała od wieków jest miastem związanym z fabrykami i rozwojem przemysłowym, w głównej mierze kojarzonym z włókiennictwem. Właśnie o tym mówiono 14 grudnia w Willi Sixta - odbyła się tam prelekcja "Żydowscy przemysłowcy z Bielska-Białej. Ludzie i budowle", prowadzona przez Piotra Keniga - historyka, kustosza, kierownika Starej Fabryki, z którym przeprowadziliśmy wywiad.Nie od dziś wiadomo, że Bielsko-Biała i powiat bielski - jako jeden z najbogatszych powiatów w Polsce - jest świetnym miejscem do prowadzenia biznesu. To wszystko wynik wielu wieków ciężkiej pracy licznych przedsiębiorców na naszych terenach.

Rzemieślnicze pracownie z roku na rok stopniowo przekształcały się w świetnie prosperujące firmy, które często nadal funkcjonują, a ich nazwy są znane.

"W szesnastym stuleciu pojawili się pierwsi sukiennicy (…). W osiemnastym wieku bielskie sukna uchodziły za najlepsze na Śląsku".

Lokalni przedsiębiorcy budowali piękne kamienice i wille, które możemy podziwiać do dziś. O naszym mieście mówi się - Mały Wiedeń. Bogata architektura jest jednym z elementów wizerunkowych Bielska-Białej z niezwykle zagadkową i ciekawą historią.

Jeżeli chcecie bliżej poznać ten temat - zapraszamy do obejrzenia reportażu.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook