Telewizja bielsko.tv

  • 4 lutego 2022
  • 7 lutego 2022
  • wyświetleń: 6869

[WIDEO] Co skrywa plac Wojska Polskiego? Wywiad z archeologiem

W ramach przebudowy placu Wojska Polskiego od kilku tygodni prowadzone są prace archeologiczne. Tego typu badania nigdy wcześniej nie odbywały się w tym miejscu - mamy więc okazję zdobyć cenną wiedzę na temat przeszłości placu i zweryfikować z tą, którą posiadamy obecnie.Plac Wojska Polskiego został wytyczony w 1723 roku jako rynek w Białej. Od tego czasu, w zależności od okoliczności historycznych, kilka razy zmieniał swoją nazwę i funkcje. Jeszcze do niedawna znajdował się tutaj oblegany przez bielszczan parking, jednak władze miasta postanowiły zmienić charakter placu.

Obecnie trwa jego przebudowa, a wraz z nią toczą się badania archeologiczne, podjęte ze względu na obowiązujący tu nadzór konserwatorski. Są one dopiero w początkowej fazie, jednak w Bielsku-Białej zaczęto już mówić o pewnych odkryciach. Jak na razie dotyczą one fragmentów struktury murowanej czy materiału ruchomego.

W mediach pojawiło się domniemanie, jakoby odkryte części murów należały do starego ratusza, powstałego w 1750 roku. Prowadzący prace archeolog Tomasz Wąsowski, specjalizujący się w archeologii miejskiej, podkreśla jednak, aby wstrzymać się z tego typu wnioskami do czasu zakończenia prac badawczych.

Ariel Brończyk, Elżbieta Goraus / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook