Telewizja bielsko.tv

  • 28 stycznia 2022
  • wyświetleń: 1122

Nie spłacam pożyczki. Co mi grozi?

Materiał partnera:

Wzięcie kredytu lub pożyczki wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Nasze finanse przez dłuższy czas będą bowiem w dotkliwy sposób obciążone dodatkowymi kosztami. Zawsze więc należy dokładnie pilnować terminu spłaty zadłużenia. Co jednak w przypadku, kiedy jesteśmy niewypłacalni albo po prostu o tym zapomnimy? Co nam grozi za niespłacanie pożyczek?

Nie spłacam pożyczki. Co mi grozi?


Lądujemy w rejestrze dłużnikówZ pozoru może nie wydawać się to specjalnie dotkliwe. Ot, pojawiamy się w bazie jednego z rejestratorów dłużników w Polsce. Wgląd do wpisów w tym miejscu będą miały upoważnione służby oraz banki i instytucje finansowe, które z pewnością tam zajrzą, gdy przyjdziemy po kolejną pożyczkę.

W rezultacie, może się okazać, że figurujemy tam z tzw. negatywną historią kredytową, co z miejsca klasyfikuje nas jako potencjalnie niegodnego zaufania dłużnika. Banki mogą nie chcieć udzielić nam kredytu, choć - jak pokazuje praktyka - instytucje pozabankowe raczej przymkną na to oko za wysoki procent od następnego długu. Koniecznie sprawdźcie, po jakim czasie długi się przedawniają: https://pozyczka4you.pl/po-jakim-czasie-przedawnia-sie-dlug-porady-eksperta/, bo warto sięgnąć po tę wiedzę, jeśli już mieliście problemy z terminową spłatą pożyczki.

Telefony, smsy i w końcu komornikPrzez jakiś czas bank będzie próbował się z nami skontaktować. Będą wysyłane listy, maile, smsy a także wykonywane telefony. W przypadku braku naszej reakcji, bank lub instytucja pozabankowa podejmie inne konieczne kroki i wynajmie firmę windykacyjną. To ostatni moment, kiedy jeszcze możemy starać się o szczęśliwy dla nas finał.

Od działań windykacyjnych nie uciekniemy. W końcu bowiem sprawa zostanie zgłoszona do komornika i od tej pory będziemy mieć mocno pod górkę. Egzekucja komornicza rozpocznie się od zajęcia części naszego własnego wynagrodzenia. W dalszej kolejności może (choć nie musi) zająć nasze nieruchomości, a następnie je sprzedać. Jedyne, czego nie może nas pozbawić to rzeczy koniecznych do przeżycia (przedmioty użytku domowego, pościel itd.) Oczywiście, wszystko zależy od wysokości długów i naszej postawy zarówno wobec banku, jak i windykatora i ostatecznie - komornika.

Wypowiedzenie umowy przez bankMoże się też zdarzyć, że już w trakcie trwania spłaty kredytu to bank wypowie umowę. To jednak zupełnie inna para kaloszy, o czym przeczytacie tutaj: https://pozyczka4you.pl/wypowiedzenie-umowy-kredytu-przez-bank/. W przypadku wszelkich pożyczek warto posiadać wszechstronną wiedzę z działania poszczególnych mechanizmów bankowych oraz obowiązującego prawa.

Warto dodać, że choć egzekucja komornicza brzmi strasznie, to nie zawsze musi mieć nieszczęśliwy finał. Komornikowi będzie zależeć, aby dług został przez nas w końcu spłacony, dlatego warto ubiegać się o dodatkowy czas, rozmawiać i możliwie jak najszybciej uregulować wszelkie pożyczki.

Facebook