Telewizja bielsko.tv

  • 20 grudnia 2021
  • wyświetleń: 3651

[WIDEO] Afgańczycy błąkali się po regionie. Zostali zatrzymani przez SG

15 grudnia funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej zatrzymali 2 Afgańczyków, którzy podstępem przekroczyli granicę ze Słowacji do Polski.Dwóch mężczyzn poruszających się wzdłuż drogi ekspresowej, w okolicach Skoczowa, ujawnili tamtejsi policjanci. Wobec przekazanych następnie funkcjonariuszom straży granicznej obcokrajowców przeprowadzono kontrolę legalności pobytu. W związku z tym, iż mężczyźni nie posiadali żadnych dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu na terytorium RP dokonano ich zatrzymania.

- Z ustaleń bielskich funkcjonariuszy SG wynika, iż 18-latkowie przekroczyli nielegalnie granicę ze Słowacji do Polski w naczepie samochodu ciężarowego jadącego z Turcji. Naczepę bułgarskiego tira opuścili w Czechowicach-Dziedzicach, odtąd poruszając się pieszo. Cudzoziemcom przedstawiono zarzut przekroczenia granicy państwowej z Republiki Słowackiej do Polski wbrew przepisom przy użyciu podstępu, polegającego na ukryciu się w naczepie samochodu ciężarowego - relacjonuje Katarzyna Jesionowska ze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.

Obaj przyznali się do stawianego im zarzutu, złożyli wyjaśnienia i poddali się dobrowolnie karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby 2 lat oraz dozór kuratorski. Wobec jednego z Afgańczyków wszczęte zostało postępowanie administracyjne w sprawie zobowiązania go do powrotu. Jak się okazało, drugi z nich złożył wniosek o ochronę międzynarodową na terytorium Rumunii i Bułgarii. Teraz, na podstawie decyzji sądu, obcokrajowcy zostaną umieszczeni w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.

mp / bielsko.info

źródło: Straż Graniczna w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook