Telewizja bielsko.tv

  • 3 listopada 2021
  • wyświetleń: 2170

5 Afgańczyków zatrzymanych przez bielskich strażników granicznych

28 października funkcjonariusze Straży Granicznej z Bielska-Białej otrzymali od dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Żywcu informację o cudzoziemcach, którzy mogą być ukryci w naczepie samochodu ciężarowego.

5 Afgańczyków zatrzymanych przez bielskich strażników granicznych
5 Afgańczyków zatrzymanych przez bielskich strażników granicznych · fot. Śląski Oddział Straży Granicznej


- Kierowca ciężarówki zaniepokojony hałasem dobiegającym z naczepy zatrzymał się na parkingu w Zwardoniu (powiat żywiecki) i zadzwonił pod alarmowy numer 112. Kierowca tira, obywatel Ukrainy, nie był świadomy, że wraz z nim podróżują cudzoziemcy. Po przybyciu na miejsce, funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej odkryli, że wśród przewożonego ładunku ukrywa się 5 mężczyzn. Ujawnieni cudzoziemcy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów, deklarowali, że pochodzą z Afganistanu - informuje Szymon Mościcki ze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wszyscy zostali zatrzymani w związku z brakiem dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W trakcie dalszych czynności wyjaśniających, w obecności tłumacza języka dla nich zrozumiałego funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili ich afgańskie obywatelstwo oraz dane osobowe. W czasie przesłuchania mężczyźni oświadczyli, że celem ich podróży były kraje Europy Zachodniej. Wobec cudzoziemców przeprowadzono testy na obecność koronawirusa, które wyszły negatywnie. Ponadto w związku z młodym wyglądem migrantów, zostali oni poddani badaniu lekarskiemu w celu ustalenia wieku. Badanie wykazało, iż wśród zatrzymanych znajduje się dwóch niepełnoletnich.Wszystkim Afgańczykom przedstawiono zarzut z art. 264 § 2 kodeksu karnego tj. przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom, przy użyciu podstępu. Cudzoziemcy przyznali się i złożyli wyjaśnienia. Następnie trzech pełnoletnich mężczyzn dobrowolnie poddało się karze pozbawienia wolności na sześć miesięcy, z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby dwóch lat. W stosunku do nieletnich sprawa została przekazana do właściwego miejscowo sądu rodzinnego.

Decyzją Sądu Rejonowego w Żywcu małoletni obywatele Afganistanu zostali umieszczeni w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców w Kętrzynie, natomiast pełnoletni Afgańczycy zostali umieszczeni w Areszcie dla Cudzoziemców w Przemyślu.

W związku z tym, że złożyli oni na terytorium Rumunii wnioski o ochronę międzynarodową, funkcjonariusze z PSG w Bielsku-Białej prowadzą czynności zmierzające do przekazania wszystkich cudzoziemców do tego kraju w ramach tzw. procedury dublińskiej.

5 Afgańczyków zatrzymanych przez bielskich strażników granicznych
5 Afgańczyków zatrzymanych przez bielskich strażników granicznych · fot. Śląski Oddział Straży Granicznej


Jest to kolejny przypadek świadczący o utrzymującej się presji migracyjnej z kierunku zachodniobałkańskiego, w tym z wykorzystaniem pojazdów ciężarowych i ich przestrzeni zamkniętych. Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej od początku roku podejmowali działania w 20 podobnych zdarzeniach. W ich wyniku ujawniono 77 cudzoziemców z krajów podwyższonego ryzyka migracyjnego. Dominujące nacje to Afganistan, Maroko, Bangladesz, Pakistan, Etiopia.

mp / bielsko.info

źródło: Straż Graniczna w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook