Telewizja bielsko.tv

  • 1 listopada 2021
  • 2 listopada 2021
  • wyświetleń: 15224

Ciężarna zmarła w pszczyńskim szpitalu. Jest oświadczenie placówki

Pod koniec września do pszczyńskiego szpitala trafiła 30-letnia kobieta w 22. tygodniu ciąży z tzw. bezwodziem. Z powodu wstrząsu septycznego pacjentka zmarła. W poniedziałek, 1 listopada w różnych miastach w całej Polsce - również w Pszczynie - odbyła się akcja "Ani jednej więcej", która upamiętniła zmarłą kobietę. We wtorek, 2 listopada szpital opublikował stanowisko w sprawie śmierci pacjentki.

szpital
Ciężarna zmarła w pszczyńskim szpitalu. Sprawę bada prokuratura · fot. pless.pl


Z relacji rodziny zmarłej wiemy, że pacjentka zgłosiła się do Szpitala w Pszczynie z tzw. bezwodziem (odejście wód płodowych).

W korespondencji prywatnej, którą redakcji pless.pl przekazał członek rodziny zmarłej, napisała, że musi urodzić martwe dziecko. Zmarła zwróciła również uwagę, że płód umrze, ponieważ nie ma czym oddychać, a lekarze nie mogą pomóc przez ustawę antyaborcyjną, dopóty, dopóki płód żyje.

Kobieta będąc w szpitalu obawiała się o swoje zdrowie. Członkowi swojej rodziny przekazała, że prawdopodobnie pojawia się u niej stan zapalny oraz że wzrasta gorączka. W ostatniej wiadomości wyraziła również swoje obawy przed dostaniem sepsy.

Ostatecznie pacjentka zmarła z powodu wstrząsu septycznego.

Jak udało się ustalić portalowi pless.pl, postępowanie w sprawie tzw. błędu medycznego, skutkującego śmiercią kobiety, prowadzi Prokuratura Regionalna w Katowicach.

- Postępowanie to zostało przejęte przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach w dniu 7 października 2021 r. i przydzielone do referatu prokuratora, który dopiero przystąpi do analizy materiału dowodowego, ukierunkowując dalsze postępowanie dowodowe - poinformował w październiku redakcję pless.pl prokurator Ireneusz Kunert, Kierownik Samodzielnego Działu do Spraw Błędów Medycznych.

Sprawą zajęła się radczyni prawna Jolanta Budzowska, która swoim piątkowym wpisem na Twitterze wywołała burzę medialną.W poniedziałek po południu Jolanta Budzowska, radca prawny, pełnomocnik męża, córki, rodzeństwa oraz matki zmarłej wydała komunikat rodziny zmarłej pacjentki. Jego treść publikujemy poniżej.

Komunikat rodziny zmarłej pacjentkiW związku z nieścisłymi informacjami pojawiającymi się w mediach, rodzina zmarłej potwierdza, że w dniu 22 września 2021 r. w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie zmarła trzydziestoletnia kobieta, będąca w 22 tygodniu ciąży.

Ciężarna zgłosiła się do szpitala z powodu odpłynięcia płynu owodniowego, z żywą ciążą. Przy przyjęciu stwierdzono bezwodzie i potwierdzono zdiagnozowane wcześniej wady wrodzone płodu. W toku hospitalizacji płód obumarł. Po niespełna 24 godzinach pobytu w szpitalu zmarła także pacjentka. Przyczyną śmierci był wstrząs septyczny. Zmarła pozostawiła męża i córkę.

Zmarła, w trakcie pobytu w wiadomościach wysyłanych do członków rodziny i przyjaciół relacjonowała, że zgodnie z informacjami przekazywanymi jej przez lekarzy, przyjęli oni postawę wyczekującą, powstrzymując się od opróżnienia jamy macicy do czasu obumarcia płodu, co wiązała z obowiązującymi przepisami ograniczającymi możliwości legalnej aborcji.

Obecnie, na skutek zawiadomienia rodziny o możliwości popełnienia przestępstwa tzw. błędu medycznego, sprawą zajmuje się Prokuratura Regionalna w Katowicach.

Ocena prawidłowości udzielonych zmarłej świadczeń leczniczych zostanie dokonana przez odpowiednie organy.

Z uwagi na dobro śledztwa rodzina nie będzie podawać dalszych szczegółów na temat sprawy i prosi o uszanowanie jej prywatności i stanu żałoby.

Jolanta Budzowska, radca prawny pełnomocnik męża, córki, rodzeństwa oraz matki zmarłej


W całej Polsce kobiety organizowały 1 listopada protesty #AniJednejWięcej. Główna pikieta odbyła się pod siedzibą Trybunału Konstytucyjnego. Również w Pszczynie odbyło się tego typu wydarzenie - o godzinie 19.00 w Parku Zamkowym.Mieszkańcy Pszczyny zapalają znicze dla upamiętnienia zmarłej Izabeli - protest #AniJednejWięcej w Pszczynie - 01.11.2021 r. · fot. Andrzej Grynpeter / bielsko.info


We wtorek, 2 listopada Szpital Powiatowy w Pszczynie opublikował stanowisko w sprawie śmierci pacjentki.

Oświadczenie Szpitala Powiatowego w PszczynieŁączymy się w bólu z wszys­tkimi, których tak jak nas dotknęła śmierć naszej Pac­jen­tki. Szczegól­nie z Jej Bliskimi. Ciąża, poród i połóg od wieków postrze­gane są przez medyków jako jedne z najtrud­niejszych momen­tów życia kobi­ety. Postęp medy­cyny znacznie ograniczył ryzyka w tym zakre­sie, ale, niestety, cią­gle jeszcze ich nie wykluczył.

Jedyną przesłanką kieru­jącą postępowaniem lekarskim była troska o zdrowie i życie Pac­jen­tki oraz Płodu. Lekarze i położne zro­bili wszys­tko co było w ich mocy, stoczyli trudną walkę o Pac­jen­tkę i jej Dziecko. Całość postępowa­nia medy­cznego podlega oce­nie proku­ra­torskiej i nie można w tej chwili fer­ować żad­nych wyroków. Bardzo liczymy na to, że rzetel­nie i ucz­ci­wie prowad­zone postępowanie proku­ra­torskie poz­woli wskazać przy­czyny śmierci Pac­jen­tki oraz jej Dziecka.

Osobną sprawą jest ocena stanu prawnego w zakre­sie dopuszczal­ności prz­ery­wa­nia ciąży. W tym miejscu należy jedynie pod­kreślić, że wszys­tkie decyzje lekarskie zostały pod­jęte z uwzględ­nie­niem obow­iązu­ją­cych w Polsce przepisów prawa oraz stan­dardów postępowania.


Głos w mediach społecznościowych zabrała 2 listopada także starosta pszczyńska Barbara Bandoła. Przypomnijmy, że Powiat Pszczyński jest jednym z organów właścicielskich spółki zarządzającej Szpitalem Powiatowym w Pszczynie.

Loading...

Ariel Brończyk / bielsko.info

Reklama

Facebook