Telewizja bielsko.tv

  • 4 września 2021
  • 8 września 2021
  • wyświetleń: 7695

[WIDEO] Nowy mural w Bielsku-Białej - zrozumiały czy nie?

Przestrzeń miejska Bielska-Białej wzbogaciła się o kolejny mural. Tym razem na ścianie kamienicy przy placu Ratuszowym 7. Jego autorem jest artysta tworzący pod pseudonimem Otecki, który w malowidle chciał pokazać m.in. jak ważne są jedność i pokonywanie barier międzyludzkich. Dzieło powstało na 70-lecie miasta, nawiązuje więc do połączenia Bielska z Białą. Zapytaliśmy bielszczan czy tak właśnie rozumieją nowy mural i jak go oceniają.Bielskie murale to kolejna wizytówka miasta. Jak na razie jest ich 26, ale do końca roku powstaną kolejne. Nowy mural pojawił się jako upamiętnienie zjednoczenia Bielska i Białej. Stylem nawiązuje do lokalnej sztuki ludowej, starych pocztówek oraz do widniejącego na ścianie Teatru Lalek Banialuka sgraffito Władysława Szostaka. Wielu bielszczanom bardzo się podoba, co niekoniecznie idzie w parze z celną interpretacją,

Jak jednak mówi Justyna Łabądź, kuratorka projektu „oBBraz miasta”, z pewnością jest to mural, przy którym trzeba się zatrzymać. Jego symbolika nie od razu rzuca się w oczy. A jak widział to artysta? - Główny motyw muralu to trzy postaci. Środkowa personifikuje rzekę Białą, po bokach symbolicznie ukazałem oba miasta. Układ kompozycyjny postaci sugeruje most. Relacje postaci tworzących ową «konstrukcję», to relacje mieszkańców. Rzeka nie stanowi już bariery geograficznej - istnieją dziś realne mosty. Chciałbym, aby mural przypominał o pokonywaniu barier międzyludzkich, celebrował jedność i przypominał, że nad więziami trzeba nieustannie pracować. W kompozycji znalazły się także motywy zaczerpnięte z heraldyki obu miast: dwie róże z herbu Białej i trzy białe lilie z herbu Bielska - czytamy na stronie BWA.

Ariel Brończyk, Elżbieta Goraus / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Murale, graffiti" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Murale, graffiti

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Murale, graffiti" podaj

Facebook