Telewizja bielsko.tv

  • 28 sierpnia 2021
  • 29 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 11482

[WIDEO, FOTO] Trwają Dni Bielska-Białej. Za nami wyjątkowy koncert

Tłumy bielszczan na placu Ratuszowym śpiewały z Januszem Panasewiczem i Janem Borysewiczem przeboje zespołu Lady Pank. Byli to zarówno starsi bielszczanie, dla których ta grupa była zespołem ich młodości, jak i nastolatki, dla których Lady Pank to legendarni już muzycy.Z gwiazdą polskiej muzyki rockowej rozpoczęły się 27 sierpnia wieczorem Dni Bielska-Białej 2021 i obchody 70-lecia połączenia Bielska-Białej. Przed występem Lady Pank na scenie ustawionej przez Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej na placu Ratuszowym wystąpił z programem Tribute to The Blues Brothers lokalny Pociąg Rock’n’Roll - zespół nazywany Blues Brothers z Podbeskidzia, znakomicie rozgrzewając licznie zgromadzoną przed Ratuszem i wokół niego publiczność.

Na początek święta miasta prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski odsłonił mural stworzony na ścianie kamienicy przy pl. Ratuszowym 7 przez Wojciecha Kołacza, ps. Otecki. - Po raz pierwszy w towarzystwie tak licznej publiczności odsłaniamy mural, specjalną pracę przygotowaną z okazji 70-lecia połączenia Bielska i Białej - podkreśliła Justyna Łabądź z Galerii Bielskiej BWA, informując, że malowidło powstało w 7. edycji projektu oBBraz miasta i jest już 26. muralem w Bielsku-Białej.

- Dziękuję za możliwość wykonania tego muralu. Nigdy nie miałem tak dużej publiczności podczas inauguracji mojej pracy - stwierdził Wojciech Kołacz. - Na muralu widnieją dwie postaci symbolizujące Bielsko i Białą i trzecia - rzekę. Mural nie ma tytułu, liczymy więc na państwa kreatywność w wyborze tytułu. Realizacja muralu trwała dwa tygodnie, podczas których poznałem mieszkańców miasta, bardzo serdecznych i miłych ludzi - dodał artysta.

Po odsłonięciu muralu rozpoczęła się oficjalna inauguracja Dni Bielska-Białej. Na scenie pojawił się naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej Przemysław Smyczek. - 70 lat razem Bielska-Białej, a stulecia trwania każdego z tych miast. Dzisiaj podczas Dni Bielska-Białej chcemy w obecności mieszkańców naszego miasta nagrodzić tych, którzy w sposób szczególny pomagali potrzebującym przetrwać trudny czas pandemii koronawirusa Covid-19 - powiedział P. Smyczek.

Pierwszy dzień obchodów Dni Bielska-Białej na placu Ratuszowym - 27.08.2021 · fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB


W czasie pandemii Wydział Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej ogłosił akcję społeczną BBohaterowie adresowaną do wszystkich bielszczan, chcących wskazać i uhonorować osoby, które w szczególny sposób pomagały i nadal pomagają innym przetrwać trudny czas pandemii koronawirusa oraz i podziękować im. Do Urzędu Miejskiego wpływały informacje o spontanicznych działaniach bielszczanek i bielszczan, którzy bezinteresownie, wiedzeni jedynie potrzebą serca, nieśli pomoc potrzebującym w radzeniu sobie z tą nieprzewidzianą i niezwykle trudną sytuacją - szyli maseczki, robili zakupy osobom w kwarantannie, wyprowadzali psy, pomagali na różne sposoby. BBohaterkę lub BBohatera mógł zgłosić każdy mieszkaniec Bielska-Białej, a także działające w mieście organizacje pozarządowe, związki wyznaniowe i kościoły oraz instytucje publiczne.

BBbohaterowie to siedem pań: Halina Białkowska (w jej imieniu nagrodę odebrał mąż Piotr Białkowski) uczestniczka akcji Szyjemy maseczki Bielsko-Biała, szyła 550 maseczek; Ewa Kuch za pomoc dla osób samotnych niepełnosprawnych i chorych; Karolina Kuch za pomoc w robieniu zakupów seniorom i wyprowadzanie czworonogów, Barbara Lach za aktywne włączenie się w szycie maseczek (nagrodę odebrała jej wnuczka Dagmara Gąsiorek, bo pani Barbara ma 89 lat), Elżbieta Rosińska za działania na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych, Maria Schodnicka i Anita Szymańska za aktywność w akcji Szyjemy maseczki Bielsko-Biała; oraz dwóch panów - Marek Lachowski za działalność w ramach akcji Jadłonomia i pomoc w dystrybucji środków ochrony osobistej i Adam Pilecki m.in. za pracę w Fundacji Dziecięce Marzenia oraz pomoc w tłumaczeniu na język migowy. Wyróżnione osoby otrzymały nagrody z rąk prezydenta Jarosława Klimaszewskiego oraz gromkie brawa publiczności.

- Bardzo się cieszę, że po przerwie wymuszonej pandemią, która dotknęła nasze miasto, kraj i świat, znowu możemy się spotkać. Chwilą ciszy uczcijmy pamięć mieszkańców Bielska-Białej, których pożegnaliśmy z powodu pandemii - powiedział prezydent Jarosław Klimaszewski, a tłum zamilkł na chwilę. - Życie biegnie dalej, dlatego bawmy się podczas Dni Bielska-Białej. Przetrwaliśmy jako miasto, społeczeństwo. Jesteśmy wspólnotą i chociaż różnimy się w poglądach i ocenach, z życzliwością i szacunkiem możemy wspólnie żyć w tym mieście, które jest wyjątkowe. To pozwala z nadzieją patrzeć w przyszłość i dalej walczyć o to, aby Bielsko-Biała było najlepszym miastem do życia. Przed nami 10 dni świętowania, Dni Bielska-Białej połączone z jubileuszem 70-lecia połączenia Bielska i Białej w 2021 roku uważam za otwarte. Miłej zabawy - życzył prezydent.

Przed inauguracją Dni Bielska-Białej w sali sesyjnej Ratusza odbyło się tradycyjne spotkanie prezydenta miasta z osobami wpisanymi do Księgi zasłużonych dla Bielska-Białej - obecni byli Anna Byrczek, Szarlota Binda i Kazimierz Polak - ze swoimi pracownikami, dyrektorami instytucji kultury jednostek organizacyjnych miasta i przedstawicielami służb mundurowych. Przybyli także parlamentarzyści - senator Agnieszka Gorgoń-Komor, posłowie Mirosława Nykiel, Małgorzata Pępek, Przemysław Drabek i Mirosław Suchoń; wicestarosta powiatu bielskiego Andrzej Kamiński i przewodniczący Rady Powiatu Bielskiego Jan Borowski. Prezydent zaprosił również 10 rówieśników połączenia Bielska-Białej, czyli osoby, które urodziły się 1 stycznia 1951 r. Podobnie jak dla osób wpisanych do Księgi zasłużonych dla Bielska-Białej, również dla nich przygotowano specjalne podarunki, odebrali je Andrzej Czauderna, Mieczysław Kowal i Mieczysław Szczepanik. W imieniu Róży Handzlik upominek odebrała Agata Jakubiec.

Wieczorne atrakcje na placu Ratuszowym zakończył efektowny pokaz ogni sztucznych. Nie był to jednak koniec programu koncertów 27 sierpnia. Te przeniosły się na plac przed Grępielnią. Pod hasłem Industrial Area Party wystąpili młodzi bielscy muzycy jazzowi Kamila Drabek, Marta Wajdzik, Tymon Kosma i Jan Pieniążek, a później Waglewski, Fisz, Emade. Na finał przygotowano jam session w Metrum Jazz Club.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook