
Telewizja bielsko.tv
- 19 marca 2021
- wyświetleń: 3987
Bielskie Centrum Kultury oficjalnie z imieniem Marii Koterbskiej
18 marca Rada Miejska Bielska-Białej nadała Bielskiemu Centrum Kultury imię Marii Koterbskiej. W hołdzie dla niezwykłej bielszczanki 18 marca w BCK odbył się koncert pt. "I tak się trudno rozstać".

Po śmierci Marii Koterbskiej w styczniu wielu bielszczan i środowisk twórczych oczekiwało wyjątkowego uhonorowania w przestrzeni miasta wielkiej artystki. Na wniosek prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego, po uzyskaniu zgody syna artystki, do Rady Miejskiej trafił wniosek o nadanie Bielskiemu Centrum Kultury imienia Marii Koterbskiej. Podczas czwartkowej sesji RM jednogłośnie przyjęła ten wniosek. Zmiana nazwy spowoduje również rozszerzenie działalności tej instytucji kultury o działania związane z upamiętnieniem życia i twórczości artystki - bielszczanki.
W czwartek, 18 marca w Bielskim Centrum Kultury odbył się koncert ku czci legendarnej artystki. Jak zapowiadali organizatorzy koncertu, to widowisko z wykorzystaniem multimediów, niezwykłych strojów z tamtych lat, w atmosferze kolorowych jarmarków, kawiarenek, liryki i dowcipu najlepszych polskich twórców.
Przypomnienie czasów, w których żyła i śpiewała Maria Koterbska, było nie tylko symboliczne, gdyż patronatów temu wydarzeniu udzielili bliscy i przyjaciele artystki, potomkowie tych, którzy dla niej tworzyli, występowali na scenie, otaczali przyjaźnią i przesłali do Bielska-Białej swoje wsparcie dla tego fantastycznego pomysłu. Są to: Roman Frankl - syn Marii Koterbskiej, Agata Passent i jej Fundacja Okularnicy im. A. Osieckiej, Danuta Grechuta, Fundacja Ireny Kwiatkowskiej FiK, Piotr i Jaga Kofta z Fundacją Pamiętajcie o ogrodach, Fundacja Wasowscy oraz Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury. Wszystko odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego.
Opracowaniem muzycznym wszystkich utworów zajął się bielski muzyk, pianista, związany z grupą Lizard Paweł Fabrowicz. Projekt widowiska stworzyła i wyreżyserowała je Agnieszka Szulakowska z Bielskiej Piwnicy Artystycznej im. M. Koterbskiej, kostiumy aranżuje Victor de Baumont. Na scenie BCK występują młodzi adepci sztuki wokalnej i aktorskiej, studenci szkół teatralnych, wokaliści, laureaci najważniejszych polskich konkursów piosenki, w tym wielu bielszczan.
ZOBACZ TAKŻE

Gorący temat[FOTO] Na planie filmu "Uwierz w Mikołaja 2". Wywiad z Magdaleną Witkiewicz

26 lutegoMuzeoterapia: wykorzystanie kolekcji, przestrzeni i ekspozycji muzealnych jako terapię

Marcin Kubica z klubu KS Sprint zwycięzcą Grand Prix Krakowa!

Michał Kłodawski z Bielska-Białej zachęca do przeczytania jego książki: „Bóg Zero Jeden”

Kolenc nie będzie już reprezentował barw Podbeskidzia. Umowa została rozwiązana za porozumieniem stron

Nie żyje Jan Chmiel - twórca Bielskiego Stowarzyszenia Artystycznego Teatr Grodzki
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.