Telewizja bielsko.tv

  • 16 listopada 2020
  • 30 listopada 2020
  • wyświetleń: 4782

Mistrz i Małgorzata Teatru Polskiego z nagrodami na Interpretacjach

Adaptacja Mistrza i Małgorzaty Teatru Polskiego nie zdobyła co prawda Lauru Konrada na 20. Ogólnopolskim Festiwalu Interpretacje w Katowicach, ale została uhonorowana trzema innymi ważnymi nagrodami, min. Nagrodą Publiczności!

Loading...


Dwudziesta edycja Festiwalu Interpretacje w tym roku odbyła się online między 23 a 28 listopada.

O nagrodę z "Mistrzem i Małgorzatą" rywalizowały spektakle:
  • „Gracjan Pan”, reż. Cezary Tomaszewski, Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu (stream: 23 listopada, godz. 20.00),
  • „Jutro przypłynie królowa”, reż. Piotr Łukaszczyk, Wrocławski Teatr Współczesny (stream: 24 listopada, godz. 20.00),
  • „Jezus”, reż. Jędrzej Piaskowski, Nowy Teatr w Warszawie (stream 25 listopada, godz. 20.00)
  • „Lwów nie oddamy”, reż. Katarzyna Szyngiera, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie (Stream: 26 listopada, godz. 20.00).


Główną nagrodę - Laur Konrada zdobyła Katarzyna Szyngiera za reżyserię spektaklu „Lwów nie oddamy” z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Bielski spektakl "Mistrz i Małgorzata" został uhonorowany Nagrodą Publiczności w wysokości 10 tysięcy złotych, którą ufundował Marszałek Województwa Śląskiego, a do Marty Gzowskiej-Sawickiej za rolę Wolanda trafiła Nagroda Dziennika Teatralnego. Małgorzata Warsicka, reżyserka spektaklu została ponadto wyróżniona "Mieszkiem" przez jurora Festiwalu Interpretacje, Stanisława Rośka - historyka literatury związanego z Uniwersytetem Gdańskim.

Loading...


Mistrz i Małgorzata Warsickiej to trzecia na przestrzeni ostatnich 21 lat realizacja ponadczasowej, arcydzielnej powieści Michała Bułhakowa w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Pierwsza, w reżyserii Andrzeja Marii Marczewskiego miała miejsce w 1998 roku, druga - Roberta Talarczyka, w roku 2011.

Muzykę do sztuki skomponował Karol Nepelski (również laureat konkursu „Klasyka Żywa” za muzykę do spektaklu „Beniowski. Ballada bez bohatera”). Warstwa dźwiękowa „Mistrza i Małgorzaty” została stworzona w nawiązaniu do Pasji wg Św. Jana i wg Św. Mateusza i jest wykonywana na żywo, przez kwartet smyczkowy oraz chór. Za scenograficzny kształt spektaklu odpowiada Marcin Chlanda, który ma na koncie m. in. współpracę z takimi reżyserami, jak Maja Kleczewska czy Paweł Świątek, kostiumy projektuje Edyta Jermacz, współpracująca z Małgorzatą Warsicką już wcześniej, przy realizacji spektaklu pt. „Szklane paciorki. Gra. Rozpoznanie" w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie, podobnie jak Aleksander Kopański (tancerz, choreograf, aktor, mistrz akrobatyki). W spektaklu bierze udział ponad dwudziestoosobowa obsada.

Premiera scenicznej adaptacji powieści zainaugurowała jubileusz 130-lecia bielskiego teatru w październiku 2019 roku.

Mistrz i Małgorzata Teatr Polski
Mistrz i Małgorzata, reż. Małgorzata Warsicka · fot. Teatr Polski / materiały prasowe


O reżyserce:Małgorzata Warsicka to Absolwentka Wydziału Reżyserii AST im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie oraz Architektury i Urbanistyki na Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Jej przedstawienie „Król” J. Słowackiego zrealizowane w Teatrze im. L. Solskiego w Krakowie zostało dwukrotnie wyróżnione w pierwszej edycji ogólnopolskiego konkursu „Klasyka Żywa” (2015).

Jest laureatką nagrody za Najlepszy Debiut Reżyserski na festiwalu „Pierwszy Kontakt” w Toruniu (2015) oraz nagrody Forum Młodej Reżyserii w Krakowie (2015) za spektakl „Jakobi i Leidental” H. Levina z Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie.

W 2016 r. została nagrodzona za reżyserię na 22. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za spektakl „Nieskończona historia” A. Pałygi z Teatru im. W. Horzycy w Toruniu. Została zdobywczynią nagrody za adaptację słuchowiska radiowego „Serce Ciemności” J. Conrada w 18. edycji Festiwalu „Dwa Teatry” w Gdyni w 2018 roku.

ar / bielsko.info

źródło: Teatr Polski w Bielsku-Białej, Festiwal Interpretacje / materiały prasowe

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Polski" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Teatr Polski

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Polski" podaj

Facebook