Telewizja bielsko.tv

  • 30 kwietnia 2019
  • 5 maja 2019
  • wyświetleń: 12329

[WIDEO, ZDJĘCIA] Bielskie Centrum Kultury już po modernizacji

Zakończyła się kompleksowa modernizacja Bielskiego Centrum Kultury. Inwestycja o wartości 21 mln złotych została dofinansowana z unijnego budżetu kwotą 13 mln złotych.

Loading...


Kilka lat temu zrodził się pomysł kompleksowej modernizacji Domu Muzyki. Trwające przez dwa lata, realizowane bez opóźnień prace, właśnie dobiegły końca. Gości wita nowa, szklana elewacja budynku. Publiczność wchodząca do Domu Muzyki trafia do holu zaprojektowanego według najnowszych wzorów dizajnu.

Z najwyższą starannością, w XIX wiecznym budynku, gdzie ponad 100 lat temu odbywały się już koncerty - przeprowadzono remont, dzięki któremu Dom Muzyki stał się jedną z najnowocześniejszych sal koncertowych w Polsce. Przy zachowaniu wszystkich elementów nawiązujących do tradycji, naszpikowano go nowoczesną aparaturą.

Widownia, dzięki wybudowaniu balkonu zwiększyła się z niespełna 500, do 630 miejsc siedzących. Artyści występujący tutaj po raz pierwszy po remoncie podkreślają, że sala robi na nich ogromne wrażenie. Aparatura nagłośnieniowa należy do najlepszych w Polsce. Sceniczne światła spełniają najbardziej wyszukane wymagania.Dom Muzyki został wyposażony w nowoczesny, liniowy, podwieszany system LINE - ARAY o skuteczności 141 db. Każda z kolumn została osobno wystrojona, przy użyciu systemów pomiarowych tak, aby w każdym punkcie sali dźwięk był dokładnie tak samo słyszalny. Mechanika sceny jest w pełni zautomatyzowana. Ten element wyposażenia zastąpił wysłużoną ręczną mechanikę.

Ekran projekcyjny na scenie jest automatycznie rozwijany. Starszy sprzęt zastąpiła konsola dźwiękowa EACOUSTIC z cyfrową konsoletą SOUNDCRAFT VI5000. Konsola oświetleniowa MALighting GRAND MA Full SIZE steruje światłami zawieszonymi na TRZECH mostach oświetleniowych.

Równie imponujące są także systemy monitorowe, zapewniające artystom komfort pracy na scenie. Konsolę monitorową YAMAHA CL5 uzupełniają systemy odsłuchowe, również systemy douszne. W BCKu artyści mogą wybierać spośród kilkudziesięciu różnego rodzaju, najwyższej klasy mikrofonów.

Od lat dumą włodarzy Domu Muzyki są organy, które także przeszły generalny remont.

Bielskie Centrum Kultury po generalnym remoncie · fot. bielsko.info


Obiekt został wyposażony w najnowsze urządzenia monitoringowe i przeciwpożarowe. System jest bezpośrednio połączony ze stanowiskami służb ratowniczych. Wyposażono go w nowoczesne systemy audio oraz pompę mgły wodnej. Rozdzielnia elektryczna zapewnia znakomitą jakość zasilania, wg. najnowszych norm europejskich.

Nie zabrakło udogodnień dla niepełnosprawnych - na przykład na piętro mogą wjechać nowoczesną windą, do ich potrzeb przystosowano także toalety.

Oprócz kompleksowej modernizacji Domu Muzyki, dostosowano dla potrzeb BCKu obiekt, w którym kiedyś znajdował się Dom Kultury im. WIktorii Kubisz, a od kilku lat stał pusty. Teraz będzie nosił nazwę Domu Tańca.

Obok Domu Muzyki znajduje się, również zabytkowy, obiekt Domu Tańca. Budynek przez ostatnie lata był wyłączony z eksploatacji, głównie ze względu XIX wieczny, mało przystający do współczesnych wymagań układ funkcjonalno-przestrzenny. Obiekt został gruntownie zmodernizowany, tak by zespoły działające przy Bielskim Centrum Kultury miały miejsce na spotkania próby, magazyny strojów, a także szatnie i biura. Nowe stropy gęstożebrowe sprawiły, że w budynku zamiast dwóch, można korzystać z trzech funkcjonalnych kondygnacji. Zmienił się także wewnętrzny układ pomieszczeń.

Nowy dach i elewacja dopełniły obecny kształt zewnętrzny budynku. W budynku będzie można rozwijać zarówno działalność taneczną jak i prowadzić zajęcia wokalno-estradowe. Wszystko to na 900 metrach kwadratowych powierzchni. W dwóch salach baletowych znalazły się tzw. sportowe podłogi i urządzenia niezbędne do prowadzenia zajęć baletowych.

Wszystkie zespoły znalazły tutaj znakomite warunki do rozwoju. W sumie to kilkaset osób, dla których zapewniono komfortowe warunki do twórczej pracy.

Projekt „Poprawa dostępu do kultury oraz zwiększenie uczestnictwa w kulturze. Rozbudowa Bielskiego Centrum Kultury” jest dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, w ramach działania 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, oś priorytetowa VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury. Całkowita wartośc projektu wynosi 21,3 mln złotych. Dofinansowanie z budżetu UE wynosi 13,9 mln zł.

Ariel Brończyk / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Bielskie Centrum Kultury" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Bielskie Centrum Kultury

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Bielskie Centrum Kultury" podaj

Facebook