Telewizja bielsko.tv

  • 28 stycznia 2018
  • wyświetleń: 5353

[WIDEO] Mieszkańcy Bystrej chcą walczyć ze smogiem

Pełna sala Gminnego Ośrodka Kultury "Promyk" podczas spotkania pod hasłem "Mamy smog w Bystrej" to dowód na to, że problem zanieczyszczenia powietrza budzi ogromne zainteresowanie. Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot z inicjatywy mieszkańców Bystrej.Smog gnębi mieszkańców Bystrej i okolic coraz mocniej. Zapewne dlatego frekwencja przeszła oczekiwania organizatorów - na sali pojawiło się ponad 130 osób, wypełniając szczelnie dom kultury.
Podczas spotkania głos zabrali kolejno:
  • Radosław Ślusarczyk, prezes Pracowni na rzecz Wszystkich Istot,
  • Jolanta Kasprzyk, mieszkanka Bystrej,
  • Anna Dworakowska, reprezentantka Krakowskiego Alarmu Smogowego,
  • Gabriela Jankowska-Bubel, pulmonolożka ze szpitala w Bystrej,
  • Bartosz Skwarna, kardiolog z Polsko-Amerykańskiej Kliniki Serca.


Wszystkie osoby podkreślały wagę problemu. Wskazywały na konieczność podjęcia starań, aby zmienić tą sytuację. Szczególne zainteresowanie wzbudziły filmy z drona, pokazujące smog nad całą doliną Bystrej.

Na spotkaniu obecne były również władze Gminy Wilkowice - przybył wójt Mieczysław Rączka, obecna była sekretarz gminy, komendant straży gminnej. Z wypowiedzi wójta jasno wynikało, że w 2018 roku walka ze smogiem nie będzie należeć do priorytetów gminy.

Obecny był również radny Tomasz Rawski z Bystrej, który zaprezentował odmienne stanowisko, wskazując na potrzebę zmiany obecnej sytuacji. W czasie dyskusji, głos zabrało kilkunastu mieszkańców Bystrej, gminy Wilkowic oraz Bielska-Białej. Większość osób wskazywała na palącą potrzebę podjęcia działań ograniczających niską emisję spalin palenisk węglowych pieców w domowych kotłowniach.

Podczas spotkania sformułowano następujące wnioski:
  • walki ze smogiem nie można odkładać,
  • potrzebna jest mobilizacja mieszkańców i strażników gminnych do skutecznego kontrolowania jakości spalanych w piecach paliw stałych,
  • należy pozyskać środki finansowe na wymianę przestarzałych pieców i termomodernizację budynków.


Obecnie na terenie gminy Wilkowice działa pięć czujników, które w ostatnich dwóch miesiącach wielokrotnie wskazywały przekroczenie norm PM 10 i PM 2,5 nawet o 900%.

Ariel Brończyk / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Bielsku-Białej" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Bielsku-Białej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Bielsku-Białej" podaj

Facebook