Telewizja bielsko.tv

  • 23 marca 2017
  • 26 marca 2017
  • wyświetleń: 10083

Filmujemy Bielsko-Białą: film o ulicy Górskiej i Straconce wygrał

W dniu inauguracji 25. Europejskiego Festiwalu Filmowego Euroshorts 2016 w Galerii Bielskiej BWA rozstrzygnięto 3. edycję konkursu "Filmujemy Bielsko-Białą!". W tym roku w konkursie na 2-minutowy film dotyczący jednej z wybranych ulic, wzięło udział 10 filmów. Najlepszy okazał się obraz Pawła Małagowskiego "Zapomniane noworoczne zwyczaje w Straconce".Film jest krótką opowieścią o zwyczaju skrapiania wodą wnętrza domu z okazji Nowego Roku. Wodę przynoszono z potoku w naczyniu, do którego wcześniej wrzucano monetę. Na filmie pokazano zrujnowaną chatę w otoczeniu zadbanych gospodarstw. Autor filmu zwyciężył także w ubiegłorocznej edycji konkursu "Filmujemy Bielsko-Białą!".

Autorami prac nadesłanych na 3. edycję konkursu „Filmujemy Bielsko-Białą!” są w większości uczniowie bielskich szkół. Dla jednych film był formą spaceru lub przejażdżki, odkrywającą piękno i bogactwo architektury miasta, dla innych pretekstem do pokazania aktywności sportowej. Młodzi autorzy śmiało sięgali także po nowe środki techniki, na przykład wykorzystując ujęcia z kamery umieszczonej na dronie. Innym ciekawym pomysłem było połączenie obrazu dokumentalnego z animacją, a także zderzenie nietypowych dźwięków, nawiązujących do przeszłości miasta, z jego teraźniejszym obrazem w filmie „Wehikuł czasu” Kingi Janicy.

Trzecie miejsce w konkursie przypadło Jakubowi Wydrychowi i Tomaszowi Talikowi, którzy pokazali ulicę Zapora. Drugiego miejsca, z przyczyn formalnych, nie przyznano.

Laureat pierwszego miejsca, oprócz książek otrzymał dwa zaproszenia na koncert Gaby Kulki w Galerii Bielskiej BWA ufundowane przez Stowarzyszenie Kulturalne Sonata oraz nagrodę pieniężną (100 zł). Wszyscy uczestnicy konkursu mogli obejrzeć swoje filmy na dużym ekranie podczas publicznego pokazu w pierwszym dniu Euroshorts 2016, który w Bielsku-Białej odbywa się w dniach 21-23 marca.

Wyboru ulic do tegorocznego konkursu „Filmujemy Bielsko-Białą!” dokonał Jacek Zachara z Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego, które ufundowało kilkanaście nagród książkowych dla uczestników. Filmy oceniali: Małgorzata Łuczyna - artystka zajmująca się fotografią i sztuką nowych mediów oraz Marcin Szendoł - dziennikarz, założyciel i współwłaściciel telewizji Regionalna TV.

Konkurs po raz trzeci zorganizowały Galeria Bielska BWA i Fundacja Młodego Kina w Warszawie. Wszystkie filmy można obejrzeć na stronie http://www.filmujemy-miasta.pl/bielsko-biala.

Ariel Brończyk / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Facebook