
Telewizja bielsko.tv
- 13 lutego 2017
- wyświetleń: 6499
Zachęcają do pisania listów. Adresatem prezydent Jacek Krywult
Koalicja Antysmogowa w Bielsku-Białej rozpoczęła akcję "Prezydencie! Powietrza!". Członkowie grupy namawiają, aby każdy mieszkaniec stolicy Podbeskidzia, któremu leży na sercu czyste powietrze, napisał do prezydenta Jacka Krywulta list w sprawie smogu.

- Władze miasta chwalą się długoletnimi programami, działaniami i koncepcjami, ale tegoroczna zima pokazała, że król jest nagi. Inne miasta poza długofalowymi rozwiązaniami prowadzą także doraźną politykę: instalują dodatkowe stacje monitoringu, rozdają maski antysmogowe, wprowadzają darmową komunikację publiczną, trąbią o zagrożeniu w mediach. Co robi nasza administracja? Czy podejmuje jakiekolwiek doraźne i nadzwyczajne działania, gdy przez prawie całą zimę dusi nas smog, a szpital w Bystrej pęka w szwach? - pytają członkowie Koalicji Antysmogowej w Bielsku-Białej.
Aktywiści uważają, że organizując się oddolnie, mogą wpłynąć na władze miasta. - Dlatego rozpoczynamy akcję wysyłania do prezydenta listów w pytaniem, jakie działania podjął, byśmy tej zimy mogli choć przez kilka dni wyjść na spacer nie narażając się na wdychanie rakotwórczych substancji - czytamy na profilu Koalicji Antysmogowej.
W sieci krąży już gotowy dokument, który wystarczy podpisać i przesłać w formie elektronicznej bądź tradycyjnej na korespondencyjny prezydenta Jacka Krywulta. - Zachęcamy przede wszystkim do wysyłania listów tradycyjnych! W naszym urzędzie mają znacznie większą siłę rażenia - dodają założyciele Koalicji Antysmogowej.
Szablon listu do prezydenta Jacka Krywulta
Szanowny Panie Prezydencie,
w związku z osiągnięciem dopuszczalnej, rocznej liczby dni z przekroczoną zawartością średnio-dobową stężenia pyłu PM10 już w połowie lutego (!) zwracam się z prośbą o informację, jakie NADZWYCZAJNE kroki Gmina Bielsko-Biała podejmuje w celu DORAŹNEGO zapobiegania narażania mieszkańców na działanie tej trucizny? W jaki sposób gmina ostrzega mieszkańców o przekroczonych poziomach informowania i alarmowania zanieczyszczenia powietrza pyłem PM10? W innych miastach rozdaje się maski antysmogowe, wprowadza darmową komunikację publiczną, odwołuje zajęcia szkole, a przede wszystkim - informuje się mieszkańców o zagrożeniu! Jak to wygląda u nas?
Szacunki Światowej Organizacji Zdrowia mówią o 45 000 zgonów rocznie związanych z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce. Badania Śląskiego Centrum Chorób Serca jasno wykazują wzrost zachorowań na choroby serca i układu krążenia oraz wzrost liczby zgonów w trakcie alertów smogowych. Chodzi o nasze zdrowie i życie.
Proszę o odpowiedź na pytanie: jakie doraźne działania podjęło miasto w ciągu bieżącego sezonu grzewczego, by informować o zagrożeniu i chronić narażone na działanie zatrutego powietrza zdrowie i życie mieszkańców?
Na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112 poz. 1198, z późn. zm.) zwracam się z prośbą o udostępnienie informacji publicznej w wyżej wymienionym zakresie.
Smog w Bielsku-Białej
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Bielsku-Białej" podaj
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.