
Telewizja bielsko.tv
- 10 lutego 2017
- wyświetleń: 6445
Na uczelni rozmawiano o projekcie uchwały antysmogowej - foto
W Akademii Techniczno-Humanistycznej odbyło się spotkanie informacyjne w sprawie uchwały antysmogowej. Jego organizatorem był Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach przy współpracy Urzędu Miejskiego oraz ATH. Wzięli w nim udział przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego z naszego regionu oraz środowisk akademickich.
Spotkanie rozpoczęło się od przywitania gości przez rektora ATH Jarosława Janickiego oraz wystąpienia prezydenta Jacka Krywulta. Następnie obszerną prezentację poświęconą działaniom naszej gminy w zakresie ochrony powietrza atmosferycznego przedstawił Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Zrównoważonego Rozwoju Zbigniew Michniowski.
Dr Aneta Ciślak, lekarz ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, wygłosiła prelekcję na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie mieszkańców. Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego Łukasz Tekeli szeroko przedstawił założenia projektu uchwały antysmogowej, zachęcając gminy i powiaty do zgłaszania wszelkich uwag i postulatów, na co mają czas w lutym. W ramach konsultacji zgłoszono już 200 uwag i dwie petycje, trzy gminy też już przekazały swe opinie. W lutym wypowiedzą się również organizacje pozarządowe. Po zakończeniu etapu konsultacji projekt uchwały trafi pod obrady Sejmiku Województwa Śląskiego.

Wśród najważniejszych założeń uchwały antysmogowej znajduje się wprowadzenie zakazu używania paliw, których stosowanie powoduje wysoką emisję trujących substancji do atmosfery, czyli węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz wilgotnego drewna. Uchwała nie zakazuje spalania węgla czy drewna, ma spowodować natomiast stosowanie odpowiednich jakościowo paliw stałych w odpowiednich urządzeniach grzewczych.
Ograniczenia lub zakazy wynikające z założeń do projektu uchwały antysmogowej mają objąć całe województwo śląskie i obowiązywać w całym roku kalendarzowym. Pożądanym sposobem ogrzewania budynków w województwie śląskim jest ciepło systemowe oraz ogrzewanie gazowe. Możliwe jest także ogrzewanie paliwami stałymi (węgiel, drewno), ale wyłącznie przy zastosowaniu kotłów klasy 5.

Podczas spotkania swoje uwagi do projektu uchwały antysmogowej mogli zgłaszać uczestnicy. Była to okazja do postawienia pytań związanych z proponowanymi zapisami uchwały. Dużym wyzwaniem dla gmin będzie pomoc mieszkańcom w dostosowaniu się do nowych rozwiązań. Potrzebne będą szerokie działania edukacyjne, podnoszenie świadomości mieszkańców, jak też właściwie skierowana pomoc przy wymianie starych kotłów i pieców na takie, które zmniejszą zanieczyszczenie powietrza.
Smog w Bielsku-Białej
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Bielsku-Białej" podaj
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.