• 10 lipca 2022
  • 19 lipca 2022
  • wyświetleń: 6813

[WIDEO, FOTO] Najlepsi młodzi lekkoatleci startowali w Wapienicy

Bielsko-Biała w miniony weekend było areną zmagań najlepszych lekkoatletów do lat 18 z całej Polski. Na stadionie w Wapienicy odbyła się ogólnopolska olimpiada młodzieży, czyli Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce. W zmaganiach wzięło udział prawie 900 młodych sportowców.

Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce do lat 18 - 15-17.07.2022 · fot. Paweł Sowa / Wydział rasowy UMBB

Reprezentowali oni wszystkie szesnaście województw, a na stadionie przy ul. Jaworzańskiej licznie zgromadzeni kibice mogli obserwować 1200 osobostartów.

W ostatnim dniu zmagań zaimponował sprinter Marek Zakrzewski (AML Słupsk) w biegu na 200 metrów z czasem 20.90 ustanowił rekord Polski w kategorii U18.

Utrzymujący wysoką dyspozycję podopieczny Tomasza Czubaka w sobotę w eliminacjach - przy zbyt sprzyjającym wietrze uzyskał 21.02. W niedzielnym finale - już w regulaminowych warunkach - zdystansował rywali i wygrał z czasem 20.90. Zakrzewski został tym samym pierwszym polskim juniorem młodszym, który przebiegł 200 metrów w czasie poniżej 21 sekund. Niedzielny wynik sprintera AML Słupsk jest lepszy od wskaźnika PZLA na mistrzostwa świata U20 w Cali (1-6 sierpnia).

Dzień wcześniej Zakrzewski wygrał bieg na 100 metrów osiągając wartościowy czas 10.37 - słabszy zaledwie o 0.05 od jego rekordu Polski juniorów młodszych. Drugi z życiówką 10.64 był Michał Gorzkowicz, a trzeci Tomasz Bajraszewski (10.74). Zakrzewski obronił tytuł mistrza Polski do lat 18, który wywalczył przed rokiem we Włocławku.

Także w sobotę w finale sprintu kobiet Klaudia Chrostek uzyskując 11.90 była jedyną zawodniczką, która złamała barierę 12 sekund. Na 1500 metrów wygrali Zuzanna Wiernicka (4:38.56) i Wiktor Miłkowski (4:03.02). W biegu na 3000 metrów panów Maksymilian Zawiślak uzyskał 8:45.92, a srebrnego Jakuba Abramczyka i brązowego Michała Mirka dzieliło zaledwie 0.01 sekundy - panowie uzyskali 8:48.41 i 8:48.42. W biegu na 1500 metrów z przeszkodami złoto dla Roksany Piechowski (5:10.41).

Urodzony w 2006 roku Jakub Szarapo zaimponował w eliminacjach biegu na 400 metrów osiągając czas 47.98.

W niedzielę kolejny polski mistrz Europy do lat 18 - tyczkarz Michał Gawenda - nie dał szans rywalom wygrywając z wynikiem 5.10, a blisko było także zaliczenia 5.30.

W biegu na 200 metrów Maria Jarosińska uzyskała 24.13, jeden z czołowych wyników w Europie w tej kategorii wiekowej. Na dystansie 100 metrów przez płotki Zuzanna Zając wygrała z czasem 13.50. W trójskoku do złota ze skoku w dal kolejny medal z najcenniejszego kruszcu dodała Olga Szlachta (12.46). W rzucie oszczepem Magdalena Banasiewicz osiągnęła 49.21.

W mistrzostwa udział brali również młodzi bielscy zawodnicy. Wśród nich czterech reprezentantów klubu sportowego Sprint Bielsko-Biała. Wszyscy startowali w piątek. Maciej Lachowski był 7 w biegu na 3000m z czasem 9:06.26. Martyna Kruczek w skoku w dal zajęła 16 miejsce - 5.14. Jakub Siwiło, również w skoku w dal był 17 - 6.08, a Michał Pasowicz zajął 18 miejsce na 300m - 9:52.66.

Sztafety Sprintu zajęły odpowiednio: 4x100 Jakub Siwiło - Marcin Madrak - Wiktor Kałuża - Bartosz Zając - 12 miejsce i 4x400m Aleksander Olearczyk - Maciej Lachowski - Miłosz Pasowicz - Bartosz Zajac - 13. Warto dodać, że na mistrzostwach staruje tylko najlepsza 8, ale punktuje się 20 najlepszych sztafet w Polsce.
Jako klub KS Sprint zajął 73 miejsce na 213 sklasyfikowanych ekip z dorobkiem 16 punktów.

Swoją reprezentantkę podczas mistrzostw miał też Just Team Bielsko-Biała. Sprinterka Jagoda Żukowska zajęła 6 miejsce w finale B.

Zdaniem organizatorów mistrzostwa potwierdziły, że Bielsko-Biała ma duży potencjał w przygotowaniu tego typu imprez. Dobra współpraca samorządu i Klubu Sportowego Sprint Bielsko-Biała z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki i Śląskim Związkiem Lekkiej Atletyki sprawiły, że wydarzenie stało na wysokim organizacyjnym poziomie, a za sprawą zawodników także na wysokim sportowym poziomie. Z przymrużeniem oka można dodać, że mamy jedną z najszybszych bieżni w kraju…

- Niezmiernie miło było nam gościć sportowców w naszym mieście i na naszym wspaniałym stadionie lekkoatletycznym. Gratuluję wszystkim! - mówił zastępca prezydenta Piotr Kucia.